Płyny w maszynach – jakie są i jak o nie dbać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pracując w sklepie lub magazynie, często korzystamy z wózków widłowych. Dziś praktycznie każdy pracownik dużego marketu musi posiadać uprawnienia do kierowania takim sprzętem. Zazwyczaj pracownicy muszą także dbać o stan techniczny tych pojazdów, ponieważ serwis znajduje się daleko, nie wykonuje usług na miejscu, a transport wózka na przykład w celu wymiany oleju w silniku mija się z sensem ekonomicznym. Sprawdźmy więc, jak zadbać o płyny eksploatacyjne w tego typu maszynach.

Rodzaje płynów w maszynach

W przypadku wózka widłowego spalinowego, bo to nas tutaj najbardziej interesuje, płyny eksploatacyjne do pewnego stopnia pokrywają się z tymi, jakie znajdujemy w samochodach osobowych. Mamy tam bowiem silnik spalinowy czterosuwowy, a więc smarowany olejem pod ciśnieniem. Oprócz tego jest olej przekładniowy w urządzeniu, które jest odpowiednikiem samochodowej skrzyni biegów, płyn chłodniczy w układzie chłodzenia, a także płyn hydrauliczny.

Pamiętajmy, że oprócz sprawdzania poziomu płynów w regularnych odstępach czasu, należy też te płyny regularnie wymieniać. Zadbać należy też o osprzęt, który monitoruje zachowanie i stan płynów w poszczególnych układach. Takie urządzenia jak czujnik temperatury cieczy chłodzącej, muszą być bezwzględnie sprawne.

Każdy układ zawiera też własną pompę, która wprawia ciecz w ruch i nadaje jej odpowiednie ciśnienie. Bez tego silnik szybko uległby zniszczeniu, ponieważ olej nie smarowałby wszystkich elementów, a płyn chłodzący nie odbierałby ciepła z silnika i nie przekazywał do chłodnicy. Pompa wody do wózka widłowego zasadniczo nie różni się od tej, jaką spotykamy w samochodach. Jest ona napędzana przez rozrząd, lub ma napęd z osobnego paska.

Jeśli występuje ten drugi przypadek, pamiętajmy że pasek zawsze musi być założony i dobrze naciągnięty, bo inaczej obieg płynu ustanie i silnik się przegrzeje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*