Szczepy win – odmiany winorośli

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wino, to nic innego jak właśnie szczep winorośli, z którego zostało wykonane. O smaku, aromacie czy kolorze wina decydują owoce użyte w procesie fermentacji. Obecnie możemy wyróżnić około szesnastu tysięcy odmian winogron. Jednak do produkcji win nadają się tylko nieliczne.

Produkcja wina w winiarniach jest dość skomplikowana. Weźmy na przykład wino białe. Owoce w pierwszej kolejności powinny być odszypułkowane w specjalnym młynku. Potem poddawane są procesowi fermentacji. Kolejnym etapem jest tłoczenie owoców. Następnie sok zostaje schłodzony tak, by stałe części owoców opadły na dno. Proces ten nazywamy sedymentacją. W kolejnych etapach dodawany jest cukier – jeśli zachodzi taka potrzeba – oraz drożdże wywołujące fermentację alkoholową. Kolejnym etapem jest zlanie wina znad osadu i sklarowanie. Dopiero teraz wino białe trafia do butelek.

Podobnie powstaje wino czerwone. Jedno z najbardziej znanych tego typu win powstaje ze szczepu Cabernet Sauvignon. Szczep ten uprawiany jest chyba wszędzie. Stał się popularny dzięki temu, że ma niewielkie wymagania glebowe oraz jest odporny na spadki temperatury. Ponieważ jednak późno dojrzewa, jesień musi być wystarczająco ciepła, aby w owocach było dość cukru. Ze szczepu Cabernet Sauvignon produkuje się wina głównie w Bordeaux, na południu Francji, w Argentynie, Mołdawii czy Australii.

Prawie tak samo popularny jest szczep czerwony o nazwie Merlot. Ten szczep wcześniej dojrzewa od opisanego wcześniej Cabernet Sauvignon. W Europie często służy do mieszania z innymi gatunkami szczepów. Dojrzewa wcześniej, więc nie ma obaw, że smak popsują jesienne przymrozki. Dlatego dodawany jest często tam, gdzie producent chce zniwelować cierpki smak innych owoców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*