Badania radiograficzne – czym są, do czego służą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Radiografia to procedura, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do oglądania wewnętrznych struktur ciała. Promienie X przechodzą przez tkanki miękkie, takie jak mięśnie, tłuszcz i organy, ale są zatrzymywane przez kości i zęby. Aparat rentgenowski wytwarza wiązkę promieniowania, która przechodzi przez ciało na kliszę fotograficzną lub ekran komputerowy zwany detektorem cyfrowym. Obraz rentgenowski wykonany przez wiązkę promieniowania pokazuje kości o różnym stopniu gęstości. Gęstość kości różni się u poszczególnych osób w zależności od ich wieku, płci, rasy i innych czynników.

Rodzaje badań radiograficznych

Badania radiograficzne są cennym narzędziem w diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania schorzeń dotyczących kręgosłupa. Jeśli chcesz zrobić badania RT Poznań jest miastem, w którym swoje siedziby mają najlepsze szpitale i najlepsi specjaliści z całej Polski. Poniżej znajduje się krótkie wyjaśnienie niektórych z najczęstszych rodzajów badań radiograficznych:

Zdjęcia rentgenowskie

Promienie rentgenowskie zapewniają widok struktury kości. Zdjęcia rentgenowskie są przydatne w diagnozowaniu złamań, guzów, zapalenia stawów i innych chorób kości. Dostarczają również informacji o położeniu i wyrównaniu kości.

Mielografia

Mielografia jest procedurą, która wykorzystuje materiał kontrastowy, aby nieprawidłowości w kanale kręgowym były widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Może być stosowany do oceny ucisku rdzenia kręgowego lub korzeni nerwów rdzeniowych spowodowane przez przepuklinę dysku lub ostrogi kostne w szyi lub dolnej części pleców.

Tomografia komputerowa (CT)

Tomografia komputerowa wykorzystuje wiele zdjęć rentgenowskich wykonanych pod różnymi kątami, aby stworzyć obrazy przekrojowe zwane plastrami, które można oglądać na ekranie komputera lub wydrukować na filmie. Tomografia komputerowa pozwala lekarzom zajrzeć do wnętrza ciała bez operacji, tworząc szczegółowe obrazy narządów wewnętrznych, kości, tkanek miękkich i naczyń krwionośnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*