Jednymi z najważniejszych elementów nadających charakter mieszkaniu, są właściwie dobrane drzwi wewnętrzne. Planowanie instalacji takich drzwi wymaga od nas właściwego przygotowania. Duże znaczenie ma nie tylko materiał, z którego wykonane jest dany model oraz system ich mocowania. W zależności od naszych wyborów proces montażu może wyglądać zupełnie inaczej. Wśród powszechnych typów drzwi wewnętrznych, na szczególną uwagę zasługują klasyczne drzwi z ościeżnicą oraz model przesuwny naścienny. Montaż tych pierwszych jest stosunkowo łatwym zadaniem i powinniśmy być w stanie sami sobie z tym poradzić. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku drzwi przesuwnych. Wystarczy właściwie zamontować prowadnicę, a nasze drzwi powinny działać prawidłowo. O wiele bardziej wymagająca jest instalacja drzwi przesuwnych chowanych wewnątrz ściany. Jeżeli zależy nam na takim modelu, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Najlepiej zdecydować się na montaż takich drzwi już na etapie budowy ścian lub ewentualnie w ramach remontu generalnego.
Przede wszystkim należy dokładnie wymierzyć ościeże, zanim kupimy nowe drzwi. Błędy pomiar spowoduje, że zakupione skrzydło nie będzie pasowało do otworu drzwiowego. Istotna jest nie tylko szerokość tego otworu, ale również grubość przylgi. W przypadku klasycznych drzwi duże znaczenie ma to, w którą stronę będą się otwierały. Jest to szczególnie istotne podczas montowania drzwi do stosunkowo niewielkich pomieszczeń. Najlepiej, aby otwierały się na zewnątrz. Wynika to ze względów bezpieczeństwa, gdyż osoba po zasłabnięciu mogłaby zablokować drzwi otwierające się do środka. Osoby nieobeznane z drzwiami mogą być nieświadome, że te dzielą się na lewe i prawe. Rozpoznajemy je po tym, po której stronie mają widoczne zawiasy. Należy także pamiętać o prawidłowym ustawieniu ościeżnicy, aby skrzydło drzwi otwierało się we właściwym kierunku. Podczas montażu powinniśmy także precyzyjnie wypoziomować ościeżnicę oraz wyregulować zawiasy. Chodzi o to, aby nasze drzwi ani nie skrzepiły podczas ruchu, ani nie otwierały się samoczynnie.
Jeżeli chcemy zamontować tego typu drzwi w naszym mieszkaniu, musimy zaopatrzyć się we właściwe ościeżnice. Chodzi mianowicie o modele dedykowane dla drzwi przesuwnych, takie jak na przykład te dostępne na stronie https://www.jurpol-meble.pl/oscieznice-do-drzwi-przesuwnych. Posłużą jako ramy, w których będziemy musieli osadzić skrzydło drzwi przesuwnych. Zazwyczaj takie ościeżnice są sprzedawane oddzielnie od drzwi, więc jeśli chcemy mieć pewność, że będą pasowały do naszego mieszkania, warto skonsultować się ze specjalistami. Optymalnym wyborem jest biały model wykonany z płyty MDF. Podczas instalacji ościeżnicy nie obejdziemy się bez specjalnej pianki montażowej. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wizualizacji skrzydeł, podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie do zakupu. Lepsze zrozumienie zasad działania ościeżnicy pozwoli nam dokonać prawidłowego wyboru. O ile możemy zainstalować drzwi przesuwne bez ościeżnicy, nie jest to najlepszy pomysł w przypadku modelu kasetowego. Wtedy taka rama pozwoli efektywnie zabezpieczyć konstrukcję drzwi. Co więcej, ościeżnica ułatwia nam codzienne użytkowanie takich drzwi.
Pierwszym krokiem jest dokładne zmierzenie wnęki drzwiowej. Chodzi mianowicie o jej szerokość i wysokość. Dopiero z tymi informacjami możemy przejść do zakupu skrzydła drzwiowego oraz ościeżnicy. Warto również zawczasu zweryfikować wypoziomowanie wnęki. Jeżeli będzie ona nierówna, musimy przygotować się na o wiele cięższą pracę. Teraz musimy wybrać typ drzwi oraz ościeżnicy. Zupełnie inaczej będzie wyglądał proces montażu klasycznych drzwi niż instalacja modelu przesuwanego. W tym pierwszym przypadku warto zainwestować w ościeżnicę stałą. Sprawdza się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest użycie listew wykończeniowych. Jeżeli chodzi o drzwi przesuwne, do wyboru mamy wariant kasetowy oraz naścienny.
Od naszego wyboru zależy to, jakiej ościeżnicy będziemy potrzebować. To właśnie jej montaż jest pierwszym etapem instalacji drzwi wewnętrznych. Warto korzystać z instrukcji montażowej stworzonej przez producenta. Przestrzegając zawartych w niej wytycznych, powinniśmy uniknąć jakichkolwiek błędów. To właśnie ten etap jest najtrudniejszy dla osób niedoświadczonych. Ościeżnicę najlepiej sklejać na równym podłożu. Po upływie godziny, klej powinien wyschnąć, a ościeżnica będzie gotowa, aby zacząć ją montować w otworze drzwiowym. Należy robić to starannie i w miarę możliwości unikać uszkodzenia jej krawędzi. W tym celu możemy użyć papierowej taśmy. Gdy ościeżnica jest solidnie zamontowana, możemy przejść do instalacji skrzydła drzwiowego na zawiasach. W przypadku drzwi przesuwnych zazwyczaj potrzeba jest prawidłowo zamontowana prowadnica, która pozwoli na swobodne przesuwanie naszych drzwi.