Na czym polega psychoterapia dynamiczna?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. Bardzo istotne jest posiadanie tej świadomości, która sprawia, że problemy natury mentalnej nie są przez nas bagatelizowane. Psychoterapia, to obok farmakoterapii druga najskuteczniejsza metoda leczenia różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Terapia dynamiczna stanowi jeden z jej rodzajów, który cieszy się coraz większą popularnością. Co należy o niej wiedzieć?

Podstawowe zasady

Terapia dynamiczna bazuje na głównym założeniu, którym jest to, że rozmaite objawy zaburzeń psychicznych, takie jak lęki czy zaburzenia osobowości, rozwijają się w wyniku konfliktów psychologicznych, z których istnienia chory nie zdaje sobie sprawy. Człowiek ma bowiem skłonności do tego, by trudne kwestie, czy traumatyczne doznania spychać do mniej świadomej części swego umysłu. Jest to swego rodzaju mechanizm obronny, który służy uniknięciu załamania nerwowego. Celem terapii dynamicznej jest rozpoznanie unikanych tematów, znalezienie źródła negatywnych emocji oraz przeanalizowanie i rozwiązanie skrywanych do tej pory konfliktów psychologicznych.

Terapię dynamiczną od standardowej psychoterapii różni także forma jej prowadzenia. Relacja między pacjentem a terapeutą jest bardziej intensywna. Rozmowy odbywają się twarzą w twarz, a zadaniem specjalisty jest uważna obserwacja mimiki chorego, wszelkich gestów i ruchów kończyn. Zachowanie pacjenta jest analizowane w sposób niezwykle kompleksowy, a tematy konwersacji nie są narzucane. Można zaobserwować wyjątkową więź, która bazuje na szczerości i zaufaniu i jest niezbędna do odniesienia sukcesu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*