Biały montaż w łazience, do którego zaliczyć można umywalkę, to wraz z armaturą łazienkową ostatnie kroki przed zakończeniem remontu. Jednak od staranności ich wykonania może zależeć wiele. Nie tylko ciekawy efekt końcowy wykonywanych prac, ale również wygoda użytkowania oraz łatwość utrzymania higieny. Jakie są sposoby montażu umywalek i armatury?
W wielu przypadkach już na etapie projektu wnętrza łazienki oraz rozprowadzenia instalacji wybiera się typ umywalki. Od tego zależy też sposób montażu. Proste i popularne kilkadziesiąt lat temu umywalki wiszące mocowało się z użyciem mocnych uchwytów i śrub do ściany, zaś instalacja odpływu znajdowała się na wierzchu. Ukryć ją można w dostawianej nodze lub za szafką podumywalkową. Współczesne projekty zakładają często celowe odsłonięcie błyszczącej, chromowanej instalacji. Popularne są także umywalki nakładane na szafki, które mogą stać lub wisieć. Eleganckim rozwiązaniem są również umywalki wpuszczane w blaty szafek albo podwieszane pod nie, dzięki czemu powierzchnia szafki jest jednolita.
Montaż armatury łazienkowej wymaga umiejętności oraz narzędzi. Jeżeli instalacja jest odpowiednio przygotowana, można jednak przeprowadzić go we własnym zakresie, zwłaszcza w przypadku baterii stojących. Trzeba jednak dobrać odpowiednią baterię. Warto odwiedzić sklep z armaturą, obejrzeć dostępne modele a w razie wątpliwości poradzić się sprzedawcy. Pamiętać należy o odpowiednim uszczelnianiu połączeń, dokręcaniu z właściwym momentem obrotowym oraz delikatnym traktowaniem elementów chromowanych. Baterie montowane do ściany wymagają zwykle większych umiejętności, lepiej pozostawić je fachowcom.