Akumulator samochodowy – jak dbać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulator samochodowy to bardzo ważny element Twojego samochodu. Zapewnia on energię do uruchomienia silnika, a także zasila systemy elektryczne w Twoim pojeździe. Średnia żywotność akumulatora samochodowego wynosi 3-5 lat, w zależności od tego, jak je konserwujesz i jak często są używane.

Akumulator działa również jako zbiornik energii. Kiedy uruchamiasz samochód, zużywa on dużo energii, aby wszystko ruszyło. Ale kiedy silnik już pracuje, wytwarza dodatkową energię elektryczną, aby uzupełnić energię, która została użyta do uruchomienia silnika. Energia ta jest dostarczana poprzez tak zwany „odzysk alternatora”.

Oto kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć żywotność Twojego akumulatora:

Utrzymuj go w czystości i suchości 

Podczas wymiany kabli po czyszczeniu należy usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogły się zgromadzić na górze lub z boku obudowy akumulatora. Upewnij się również, że wewnątrz obudowy akumulatora nie ma wilgoci, ponieważ z czasem może ona uszkodzić wewnętrzne komponenty.

Utrzymuj go w chłodzie 

Możesz to zrobić za pomocą dobrej jakości wentylatora chłodzącego, który powinien być zainstalowany w taki sposób, aby wydmuchiwał powietrze nad górną częścią skrzyni akumulatora, aby utrzymać niską temperaturę podczas gorących warunków pogodowych.

Przynajmniej raz w miesiącu sprawdź wszystkie kable pod kątem korozji, uszkodzeń i luźnych połączeń 

W razie potrzeby wyczyść je za pomocą roztworu sody oczyszczonej i wody naniesionego pędzlem lub szmatką (nie używaj żadnego rodzaju produktów na bazie kwasu). Należy również sprawdzić zaciski pod kątem śladów wżerów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*