Czym są piktogramy bezpieczeństwa?

We wnętrzach budynków użytkowych np. w biurach, sklepach, czy też szkołach, często możemy zauważyć specyficzne znaki. Widnieją one najczęściej na ścianach, możemy zobaczyć je także przy suficie lub gaśnicy. Co właściwie oznaczają i dlaczego są ważne dla naszego bezpieczeństwa?

 

Znaki, które mogą uratować życie

Piktogramy bezpieczeństwa stosuje się w celu poinformowania o zagrożeniu znajdującym się w danym miejscu lub by w jasny sposób przekazać jak powinniśmy się zachować w razie niebezpieczeństwa, np. pożaru. Obrazki te są więc gwarantem tego, że zachowamy się, jak trzeba. W bardzo sugestywny sposób obrazują nam to, co mają przekazać, dzięki czemu na pierwszy rzut oka wiemy, co ma oznaczać dany znak. Bardzo ważne jest umieszczenie znaków tak, by były one widoczne i zarazem komunikatywne. Rola piktogramów bezpieczeństwa nie ogranicza się tylko do sytuacji dramatycznych. To prawda, że wskazują drogę ewakuacyjną, miejsca, w których znajdują się gaśnice i hydranty, pomagają w orientacji służbom ratunkowym, jednak to nie jest pełne spektrum ich działania. Często związane są także z higieną pracy lub mają ogólny charakter informacyjny. Mówią nam, gdzie znajduje się miejsce ewakuacji, gaśnica, woda zdatna do picia lub telefon. Ostrzegają przed urządzeniem elektrycznym, którego nie powinniśmy dotykać, lub przed stawaniem na powierzchni stanowiącej zagrożenie.

 

Czy piktogramy mogą w pełni uchronić nas przed niebezpieczeństwem?

Niestety same piktogramy mogą tylko pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa. Warto inwestować w systemy, które w razie pożaru mogą okazać się nieocenione. To przede wszystkim dobrej jakości systemy wentylacyjne i oddymiania. Jak wyposażyć odpowiednio budynek, by był bezpieczny w razie tragedii? Oczywiście niezbędne będzie oddymianie, które wyciągnie dym na zewnątrz budynku, dzięki czemu ludzie wewnątrz zyskają tlen i lepszą widoczność, co ułatwi poruszanie się po budynku. Samo zamykające się drzwi o wysokiej odporności na ogień, które odetną płomienie i nie pozwolą im zbyt szybko się przedrzeć dalej. Oczywiście nieodzowna będzie również instrukcja ewakuacji z budynku oraz towarzyszące jej piktogramy bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu takich zabezpieczeń istnieje duża szansa, że ewakuacja przebiegnie sprawnie, szybko i bez większych problemów. Jeśli nie mamy doświadczenia w podobnych przedsięwzięciach, warto powierzyć zabezpieczenie budynku renomowanej firmie i zapoznać się np. ze smay cennikiem. To zaoszczędzi nam niepotrzebnych stresów, a dodatkowo będziemy mieć pewność, że praca została wykonana w stu procentach prawidłowo.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście + osiemnaście =