Bongo to najprawdopodobniej jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych narzędzi, które służą do palenia. Rzeczone bongo zna niemalże każdy, ponieważ jest to inaczej fajka wodna, którą współcześnie kojarzą wszyscy mający chociażby niewielką styczność z paleniem. Jest to narzędzie filtrujące, najczęściej wyprodukowane ze szkła lub akrylu, a czasem nawet z plastiku, które nieco różni się od swoich pierwotnych wersji.
Bongo to rodzaj fajki wodnej, która jest przeznaczona do palenia nie tylko tytoniu, ale również różnych rodzajów ziół, szałwii wieszczej, przetworów konopnych, a nawet kokainy i metamfetaminy. Sama nazwa tego urządzenia wywodzi się z języka tajskiego; określenia “buang”. W szesnastym wieku oznaczało ono bongo bambusowe, które było powszechnie znane oraz używane w Środkowej Azji. Pierwotnie bonga służyły do obrzędów religijnych. Niejednokrotnie palone w nich środki wywoływały halucynacje. Co ciekawe, na samym początku były wykonywane z rogów zwierzęcych oraz ceramiki.
Zgodnie ze źródłami historycznymi bongo było stosowane już w szesnastym wieku w Afryce Środkowej i Azji Środkowej. Palono w nim wysuszone zioła. Na terenach Rosji wykopaliska archeologiczne pozwoliły odkryć, że fajki wodne były stosowane już około dwa i pół tysiąca lat temu. Plemienni wodzowie szczepu Scytów produkowali je wówczas ze złota. Wcześniej znajdowano również bonga w etiopskiej jaskini, których pochodzenie określano na około 1100-1400 lat przed naszą erą. Były one wykonane z rogów zwierząt oraz prymitywnej ceramiki. Historia bong jest jednak znacznie bogatsza. Te słynne fajki wodne były przede wszystkim stosowane w Chinach. Używanie wody w fajkach wodnych zostało zapoczątkowane przez dynastię Ming w Chinach. Nie da się również ukryć, że było to narzędzie, które wpisało się w kulturę oraz tradycję tego kraju. Na potwierdzenie tego można przytoczyć fakt, że Cesarzowa wdowa Cixi została pochowana razem z trzema bongami.
Bongo rozprzestrzeniło się na terenie innych kontynentów za sprawą Jedwabnego Szlaku. Pozwolił on – po pierwsze – na handlową wymianę międzykontynentalną, a – po drugie – sprawił, że liczne elementy kultury Azji Środkowej zakorzeniły się w Europie. W tym czasie rozkwitł również przemysł szklarski. Przyczynił się on do powstania szklanych fajek wodnych, które dzisiaj są jednymi z najbardziej popularnych. Co ciekawe, na wygląd bonga wpłynął również między innymi rozkwit sztuki witrażowej na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Charakterystyczne szklane lampy z witrażowymi kloszami miały znaczny wpływ na wygląd fajek wodnych oraz ich popularność na całym świecie.
Następny krok w rewolucji kształtu oraz wyglądu bong poczynił Bob Snodgrass. Tworzył on między innymi szklane bonga, fajki oraz lufki, a w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął prace nad dmuchaniem szkła, eksperymentując między innymi ze szkłem zmieniającym kolor pod wpływem ciepła. Tymi oryginalnymi dziełami sztuki zrewolucjonizował rynek fajek oraz bong.
Obecnie bongo cieszy się niezwykłą popularnością w państwach arabskich. Z ich paleniem mają związek liczne rytuały, a same fajki wodne można zakupić przede wszystkim na lokalnych targowiskach. Na zachodzie również cieszą się dużym uznaniem. Ich palenie przede wszystkim powinno wiązać się z zasadą “zero pośpiechu”- niezależnie od kraju. Bonga wytwarzają nieco “oderwaną od rzeczywistości” atmosferę, która pozwala zatopić się we własnych myślach. Proces palenia powinien jednak wiązać się przede wszystkim z paleniem naturalnych węgielków. Najlepiej, jeśli są wykonane ze skorupki kokosów lub orzecha. W trakcie rozpalania fajki wodnej nie warto się spieszyć.
Bonga nie wolno stawiać na stole – takie przekonanie wynika z kultury palenia fajki. Złamanie tej niepisanej zasady, zgodnie z wierzeniami, prowadzi do kłótni, dlatego też nawet sprzedawcy w sklepach z bongo stawiają je na podłogach. Co ciekawe, w Turcji niemile widziane jest odpalanie papierosów od fajki oraz dmuchanie dymem w twarz innym osobom. W krajach arabskich z kolei nie wolno palić jej lewą ręką, ponieważ ta jest uznawana za nieczystą. Istnieje wiele innych, niepisanych zasad, których warto przestrzegać. Niektóre są znane na całym świecie, a inne tylko w określonych państwach. Lufki, bibułki, a także fajki wodne można znaleźć nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych. Szczególnie drugie z nich cieszą się dużą popularnością. Pozwalają na wygodny przegląd produktów oraz zakup bez wychodzenia z domu.
Podobną ofertę zainteresowani mogą przejrzeć pod tym linkiem: https://vaporshop.pl/pl/14-bibulki. Warto jednak wcześniej zapoznać się praktycznymi poradami w sprawie zakupu sprzętu do palenia tytoniu (i nie tylko), tak aby wybrać najlepszy oraz cieszyć się jego właściwościami przez długi czas.