Formy rehabilitacji pourazowej

Rehabilitacja pourazowa to czynności podejmowane w celu przywrócenia pełnej sprawności organizmu pacjenta, utraconej wskutek urazu mechanicznego. Wyróżnia się wiele różnorodnych form rehabilitacji pourazowej. Jedną ze skutecznych jest terapia manualna. Polega ona na uciskaniu przez terapeutę odpowiednich miejsc na ciele pacjenta w celu przywrócenia równowagi mięśniowo-powięziowej. Dobre efekty daje również hydroterapia wykorzystująca właściwości termiczne i hydrostatyczne wody. Tego rodzaju zabiegi stosuje się głównie przy rehabilitacji złamanych kończyn i uszkodzonych stawów. Pacjenci, którzy pragną uzyskać wyraźne efekty bez nadmiernego obciążania stawów, powinni zainteresować się treningiem EMS polegającym na elektrostymulacji mięśni.

Kinezyterapia i EMS

Jedną z bardziej popularnych form rehabilitacji pourazowej jest kinezyterapia, która polega na wykonywaniu przez pacjenta indywidualnych ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty. Ich intensywność, rodzaj oraz tempo jest ściśle dostosowane do osoby poddawanej rehabilitacji. Podczas zajęć wykorzystywane są różne przyrządy, takie jak taśmy, piłki, maty czy też platformy. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala wzmocnić mięśnie i szybko powrócić do pełnej sprawności. W ostatnim czasie coraz częściej w rehabilitacji pourazowej stosowana jest elektrostymulacja mięśni. Zastosowanie specjalnych kombinezonów wyposażonych w elektrody umożliwia stymulację mięśni bez konieczności wykonywania żmudnych ćwiczeń. Korzystanie z tej metody poprawia sprawność ruchową, wzmacnia mięśnie, a także zwiększa przepływ krwi, bez niepotrzebnego obciążania stawów i kości.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × cztery =