Czasami samochody nie nadają się już do naprawy. Auta po wypadkach nie nadają się również do sprzedaży, gdyż nie dość, że jest to bardzo trudne, to i niebezpieczne dla potencjalnego nabywcy. W takim momencie powinno nas zainteresować złomowanie pojazdów.
Zasady związane ze złomowaniem pojazdów reguluje ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Mówi ona, że można to robić tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych stacjach, które posiadają specjalne pozwolenia. Duże mandaty grożą osobom, które na własną rękę próbują usunąć z złomowanych pojazdach niektóre części bądź niebezpiecznych substancji.
Przed złomowaniem pojazdu warto sprawdzić, czy stacja na pewno posiada odpowiedni certyfikat. Można to zrobić na stronie Urzędu Marszałkowskiego.
Firma do której oddajemy nasz pojazd do zezłomowania ma obowiązek wystawić zaświadczenie o demontażu auta. Zaświadczenie to jest sporządzane w trzech egzemplarzach – dla właściciela samochodu, dla organu rejestrującego i dla prowadzącego stację.
Po zezłomowaniu pojazdu właściciel jest zobowiązany złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w przeciągu 30 dni.
W trakcie oddawania samochodu do złomowania należy posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, dowód rejestracyjny pojazdu i dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.
Za oddanie samochodu do złomowania można dostać pieniądze. Nie jest to duża kwota, zazwyczaj wynosi około 50gr za kilogram masy auta.
Warto nadmienić, że auto oddawane do zezłomowania powinno być kompletne inaczej mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty.
Artykuł napisany we współpracy z Kurek auto szrot Warszawa.