Najdokładniejsze metody cięcia metalu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cięcie laserem jest współcześnie jedną z najbardziej precyzyjnych metod obróbki materiałów. W tym procesie wykorzystywana jest wiązka laserowa, która skoncentrowana na niewielkiej powierzchni materiału silnie go nagrzewa, doprowadzając do stopienia i odparowania. Do tego rodzaju cięć potrzebne są specjalistyczne maszyny.

Zalety metody laserowej

Zalety takiej maszyny są niepowtarzalne. Może ona bowiem pracować na wielu materiałach. Cięcie laserem bowiem jak żadna inna metoda pozwala na pracę na bardzo różnych,  zarówno nieorganicznych, jak i organicznych materiałach. I to tak skutecznie, że później nie jest już potrzebna żadna obróbka końcowa.

Powstała po cięciu laserem szczelina jest niezwykle wąska, tylko niewiele szersza od samej laserowej wiązki. Pozwala to na bardzo wysoką precyzję i wycinanie delikatnych oraz misternych elementów.

Dodatkową, ale niezwykle istotną  zaletą stosowania technologii laserowej jest to, że stosowane w niej maszyny nie zużywają się.

Jakie materiały można ciąć laserem

Jest ich naprawdę bardzo dużo. Na przykład https://www.valor-cnc.pl/ciecie-laserem/bialystok ma w swojej ofercie wycinanie elementów z blach aluminiowych, nierdzewnych i stalowych. Wykonuje również cięcie laserem  rur i profili zamkniętych wykonanych z innych metali, na przykład miedzi i mosiądzu.

Ale  nie tylko w obróbce metali stosowana jest technologia laserowa. Może być również używana do cięcia różnego rodzaju materiałów sztucznych, jak choćby akryl, guma, polietylen pianka itp. Sprawdza się w przypadku papieru, skóry, tkanin. czy nawet żywności. Warto też dodać, że maszyny laserowe mogą być wykorzystywane nie tylko do cięcia. Używane są również do znakowania i grawerowania materiałów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*