Jak układanie klocków wpływa na rozwój dziecka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre gry i zabawki mają wyjątkowo korzystny wpływ na dzieci. Uczą lub przyczyniają się do rozwoju określonych umiejętności. Najlepsze są takie, których specyfika pozwala na dłuższą i wielorazową zabawę. Dobrze też, gdy stanowią zarazem wyzwanie, jak i trening. Czy klocki zaliczają się do prorozwojowych zabawek?

Poprawianie zdolności manualnych

Naukowcy są zgodni, że układanie drewnianych bloczków o różnych kształtach stymuluje rozwój dziecka pod wieloma względami. Najmłodsi uczą się dzięki temu poprawnego chwytania. Poznają, jak wielkie możliwości operowania dają ludzkie dłonie. Wprawiają się w przenoszeniu i precyzyjnym umieszczaniu elementów. Nabywają także umiejętności dopasowywania. Namacalnie stykają się także z prawem grawitacji, gdy mozolnie budowana wieża z klocków w końcu się przewraca.

Większe IQ oraz zdolności kreatywne

Badania udowodniły, że ta ponadczasowa zabawka pozytywnie wpływa na poprawę inteligencji. Rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dzięki tworzeniu od podstaw różnego rodzaju konstrukcji wykształca się także w dziecku myślenie koncepcyjne. Jego umysł staje się coraz bardziej twórczy. W mniejszym stopniu dotyczy to jednak zestawów plastikowych. Dlatego, że tworzą one całościowe koncepcje, które należy ułożyć wg gotowego schematu. Jeśli chodzi natomiast o najkorzystniejsze klocki drewniane dla dzieci sklep, który wybiorą rodzice powinien odznaczać się szerokim asortymentem. Dobrze dokładać dziecku elementów w miarę jego rozwoju. Zawsze należy jednak wybierać produkty atestowane i odpowiednie dla danego przedziału wiekowego. Młodzi ludzie poznają bowiem świat za pomocą wszystkich zmysłów. Można więc mieć pewność, że każdy klocek zostanie polizany czy ugryziony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*