W niemal każdym budynku znajduje się instalacja elektryczna, niezależnie od tego, czy jest to obiekt prywatny, czy przemysłowy. Aby można było z niej bezpiecznie korzystać, konieczne jest zamontowanie gniazdek, które mogą mieć różne konstrukcje. Wynika to z wielu czynników, np. rodzaju napięcia instalacji elektrycznej, miejsca, w którym muszą być zamontowane, a także dodatkowych funkcji, jakie powinny spełniać.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby osprzęt oraz cała instalacja i przewody instalacyjne (często spotyka się takie https://www.elektromarketania.pl/54-przewody-instalacyjne) właściwie spełniały swoje funkcje.
Gniazdka to elementy umożliwiające przyłączenie do każdej instalacji elektrycznej specjalnych odbiorników przenośnych oraz ruchomych (np. pralek czy lodówek) z wykorzystaniem odpowiedniej wtyczki (musi ona z nimi idealnie współpracować).
W naszym kraju stosuje się w tym celu przeważnie gniazdka typu E, składające się z dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny, a także dodatkowego elementu w postaci bolca umieszczonego między nimi. Jest on przeznaczony na przewód tzw. uziemienia ochronnego.
Z kolei w instalacjach wykorzystywanych do urządzeń wymagających znacznie wyższego napięcia zasilania (m.in. 400 V), stosuje się głównie gniazdka trójfazowe. Jednymi z najpopularniejszych są tzw. gniazda siłowe 32a, dzięki którym można podłączyć do instalacji np. betoniarkę czy kuchnię indukcyjną.
Są wykorzystywane często na budowach i w pomieszczeniach gospodarskich (np. w oborach). W zależności od metody montażu, można wyróżnić gniazda natynkowe oraz podtynkowe. Te pierwsze wymagają kucia ścian, drugie zaś instaluje się w specjalnej puszce.