Kiedy zdecydować się na zakup lustrzanki?

Jeśli jesteśmy pasjonatami robienia zdjęć, to z pewnością nie wystarcza nam aparat zamieszczony w smartfonie, z którego najczęściej dzisiaj korzysta przeciętny człowiek. W takiej sytuacji doskonałym wyborem może się okazać zwykły aparat cyfrowy, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Gdy jednak mamy znacznie większe oczekiwania i chcemy bardziej profesjonalnego sprzętu, powinniśmy zainteresować się zakupem lustrzanki cyfrowej – zwłaszcza że w ostatnich latach urządzenia tego typu mocno potaniały.

Parametry to podstawa

Producenci oferują lustrzanki cyfrowe w różnym cenach i o zróżnicowanych możliwościach, dlatego warto przed dokonaniem zakupu konkretnego sprzętu zapoznać się z podstawowymi parametrami, które mają wpływ na jego funkcjonalność. Istotna jest:

– matryca – jest ona elementem światłoczułym, mającym za zadanie rejestrować obraz. Wyróżniamy matryce CDD (starszego typu, w najtańszych modelach), CMOS (charakteryzują się oszczędnym działaniem i stanowią wyposażenie większości dzisiejszych lustrzanek, m.in. aparatu Nikon d750) oraz Live MOS (oferuje wysoką jakość obrazu i jest oszczędna)

– rozdzielczość – tym mianem określa się liczbę fotoczułych komórek matrycy. Im jest ich więcej, tym większa jest również rozdzielczość aparatu. Lustrzanki średniej klasy posiadają 18-20 Mpx, a profesjonalne modele – nawet 60 Mpx. Pierwszy sprzęt powinien mieć co najmniej 20 Mpx.

– ISO – parametr ten określa tzw. zakres światłoczułości matrycy. Im wyższe ISO, tym prościej robić dobrej jakości zdjęcia nawet w trudnych warunkach. Lustrzanka dla początkującego fotografa powinna posiadać regulację czułości.

– stabilizacja obrazu – funkcja ta umożliwia nam robienie nieporuszonych zdjęć w niemal każdej sytuacji.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + trzynaście =