Do zadań mechanika maszyn i urządzeń przemysłowych należy między innymi instalacja, naprawa oraz obsługa parku maszynowego, a także w razie potrzeby także ich demontaż. Szczególnie ważną czynnością jest zdiagnozowanie usterki oraz wymiana wadliwych części czy całych podzespołów. Po ich wymianie należy jeszcze wszystko wyregulować, żeby praca odbywała się bez przeszkód i problemów. W sytuacji, gdy potrzebne są warsztatowe działania naprawcze, mechanik musi umiejętnie wymontować cały element i dostarczyć go w odpowiednie miejsce serwisowe.
W sytuacji, gdy uszczerbku doznaje ważna część maszyny czy urządzenia i nie ma możliwości jej naprawy, wówczas trzeba dokonać odpowiedniego zakupu. Gdy zepsuje się na przykład silnik, mechanik precyzuje, jaka jego wersja będzie odpowiednia. Na tej podstawie dokonuje się zakupu https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-3/silniki-specjalne/ w sklepie z tego typu asortymentem. Następnie zostanie on zamontowany i odpowiednio ustawiony.
Mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych jest też odpowiedzialny za regulację i konserwację. Chodzi o dokręcenie poluzowanych części, wymianę płynów eksploatacyjnych oraz czyszczenie aparatury. Aby wszystko zostało wykonane zgodnie z procedurą, posługuje się przy tym dokumentacją techniczną i posiłkuje się normami związanymi z rysunkiem technicznym maszyny. Wszystkie zadania wykonuje, przestrzegając przepisów BHP. Szczególnej ostrożności wymaga konserwacja i naprawa tych urządzeń, które są zasilane energią elektryczną.