Na czym polega leasing samochodu i jak wyznacza się kwotę kredytu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Leasing samochodów staje się coraz bardziej popularny. Decydują się na niego duże przedsiębiorstwa oraz osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Przyjrzyjmy się, na czym polega leasing, jak wziąć auto w leasing oraz w jaki sposób wyznacza się kwotę kredytu.

Jak działa leasing?

Leasing jest to rodzaj dzierżawy lub najmu środków trwałych oraz nieruchomości. W praktyce oznacza to, że uiszczając odpowiednią opłatę, możemy przez określony czas korzystać z potrzebnej nam rzeczy. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nie stać nas na jej zakup. Jak się okazuje, w leasing można wziąć wszystko, co może być potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej – mogą to być rzeczy nowe oraz używane. Najczęściej jednak spotykany jest leasing samochodów.

Umowa leasingu zawierana jest pomiędzy leasingodawcą, czyli właścicielem danej rzeczy, oraz leasingobiorcą – użytkownikiem. Można wymienić dwa rodzaje leasingu: bezpośredni, czyli wtedy gdy umowa zawarta jest bezpośrednio z użytkownikiem oraz pośredni – między producentem a użytkownikiem pojawia się trzeci podmiot, czyli przedsiębiorstwo leasingowe.

Jak krok po kroku wziąć auto w leasing?

Jeżeli tylko posiadamy odpowiednią wiarygodność finansową, nie będzie to niczym skomplikowanym. Polega na przejściu następujących kroków:

– wybór właściwego samochodu, który odpowiada potrzebom firmy, np. leasing Seat. Warto mieć na uwadze, że niektóre firmy niechętnie zgadzają się na leasing samochodów używanych.

– dokonanie analiz oferty firm leasingowych dostępnych na rynku.

– ustalenie szczegółów umowy, przekazanie niezbędnych dokumentów, takich jak: NIP, REGON, EDG/KRS, dwa dokumenty potwierdzające tożsamości reprezentantów firmy oraz wniosek leasingowy.

– podpisanie umowy, uiszczenie opłaty wstępnej.

– rejestracja i odbiór auta.

Trzeba być nastawionym na opłaty leasingowe, z czego głównie jest to: opłata początkowa, za opracowanie wniosku leasingowego, miesięczna rata, koszt wykupu pojazdu i składka ubezpieczenia OC/AC.

Aby wstępnie obliczyć kwotę kredytu oraz wysokość raty, możemy skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie. Na podstawie podanych przez nas parametrów, takich jak: opłata wstępna, czas trwania umowy oraz roczny limit kilometrów, otrzymujemy wyszczególnioną miesięczną ratę leasingu.

Leasing konsumencki

Niektórzy z nas być może nie zdają sobie sprawy w tego, że nie trzeba być przedsiębiorcą, by skorzystać z oferty leasingu. Leasing konsumencki jest to rozwiązanie oferowane przez coraz więcej firm. Jest on kierowany do osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności. Może być interesującą alternatywą dla kredytu. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku leasingu dla firm – leasingodawca zobowiązuje się do nabycia samochodu, którym klient jest zainteresowany, po czym mu go przekazuje, zaś klient w zamian regularnie dokonuje opłat rat leasingowych. Zawierając taką umowę, użytkownik nie kupuje, jedynie użytkuje auto. Po zakończeniu umowy przysługuje mu prawo do wykupienia przedmiotu leasingu po ustalonej wcześniej cenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*