Siła oporu – rezystor w elektronice

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kontrolowanie przepływu prądu to zadanie wielu newralgicznych elementów, które stosuje się w elektronice. Jednym z takich elementów jest rezystor, czyli inaczej opornik. Ten bierny element elektroniczny ma za zadanie ograniczać prąd płynący w obwodzie. Rezystory wchodzą w skład wielu różnych układów i stanowią ich ważną składową. Stosuje się je w przemyśle energetycznym, budowlanym i wielu innych dziedzinach. Oto podstawowe informacje o rezystorach, które mogą Ci się przydać.

Rezystor – opór dla płynącego prądu

Rezystor ma za zadanie przede wszystkim stawiać opór płynącemu prądowi, stąd alternatywna nazwa tego elementu, czyli opornik. Najważniejszym parametrem rezystorów jest rezystancja, będąca wielkością przedstawiającą zależność między napięciem a natężeniem prądu elektrycznego. Jednostką rezystancji są omy. Rezystory mogą charakteryzować się rezystancją na poziomie od miliomów do megaomów, a wartość optymalna dla danego rezystora jest uzależniona od specyfiki jego zastosowania. Oprócz rezystancji parametrami charakterystycznymi dla rezystorów są m.in. napięcie graniczne, tolerancja, a także moc najczęściej związana z rozmiarem rezystora. Moc podawana jest w watach.

Dostępność rezystorów

Obecnie można spotkać się z różnymi rodzajami rezystorów. Elementy te mogą mieć różny kształt. Co ważne, obok pojedynczych rezystorów produkuje się też tzw. „drabinki rezystorowe”, które składają się z kilku rezystorów o takiej samej wartości z jednym wspólnym wyprowadzeniem. Interesuje Cię rezystor? Rezystory, podobnie jak inne części i podzespoły elektroniczne, warto kupować w dużych, sprawdzonych sklepach, ponieważ mają one niebagatelny wpływ na funkcjonowanie układu. Miejscem, gdzie bez problemu znajdziesz rezystor o określonej charakterystyce, jest sklep AVT – sklep z bogatą ofertą i bardzo dobrą opinią w środowisku profesjonalnych i hobbystycznych elektroników. W ofercie AVT oprócz rezystorów znajdziesz też m.in. bezpieczniki: https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*