Składniki niezbędne do regeneracji organizmu po treningu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

By osiągnąć zadowalające rezultaty z regularnych ćwiczeń trzeba nie tylko wzmożonego wysiłku fizycznego, ale i pilnowania spraw towarzyszących samym treningom. Niezwykle istotne są zatem kwestie dotyczące diety, która powinna być ukierunkowana pod kątem danego celu, jakim są najczęściej budowa masy mięśniowej bądź okres redukcji tłuszczu. Oprócz tego przydaje się też oczywiście odpowiednia suplementacja. Czego trzeba dostarczyć organizmowi po intensywnych ćwiczeniach? 

Istota okresu bezpośrednio po treningu

Osoby, którym treningi siłowe nie są już obce z pewnością zdają sobie sprawę jak ważny jest okres bezpośrednio po zakończonych ćwiczeniach. Mowa tutaj o mniej więcej dwóch godzinach w trakcie których metabolizm pracuje na większych obrotach, a organizm domaga się odpowiednich składników, które pozwolą mu na zwalczenie szoku wywołanego wzmożonym wysiłkiem oraz właściwą regenerację.

Z tego względu już w tym czasie warto sięgnąć nawet po dwa posiłki. Do kwadransa po wysiłku trzeba zapewnić swojemu ciału białko oraz węglowodany, które można znaleźć choćby w specjalnych batonach proteinowych po treningu. Następnie po godzinie najlepiej przyjąć pełnowartościowy i zbilansowany posiłek, również bogaty we wspomniane składniki. 

Suplementacja

O ile węglowodany będą odpowiadały za odbudowanie glikogenu, który zużyliśmy w trakcie ćwiczeń, o tyle białko pozwala naprawić mikrouszkodzenia mięśni i dzięki temu możliwa jest ich rozbudowa. Oprócz samych pełnowartościowych produktów warto stosować zatem suplementację. Bardzo dobrym wyborem jest białko serwatkowe, które wykazuje się szybką wchłanialnością. Zależnie od typu treningów można również sięgać po inne odżywki, które mogą pomóc także w uzupełnieniu elektrolitów czy aminokwasów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*