Typy wag używane w przemyśle

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wagi przemysłowe są od wielu już lat powszechnie wykorzystywane w różnych przedsiębiorstwach, sklepach, magazynach i zakładach produkcyjnych. Od zwykłych wersji sklepowych różnią się przede wszystkim większym udźwigiem, rozmiarem i precyzją. Ponadto są idealnie dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika oraz i przystosowane do funkcjonowania w trudnych warunkach. Wśród nich wyróżniamy m.in. wagi niekalkulacyjne, hakowe, paletowe i platformowe – poszczególne rodzaje zostaną opisane w dalszej części artykułu.

Wybór modelu zależy od rodzaju branży 

Najprostszą w obsłudze wagą przemysłową jest model niekalkulacyjny, stosowany bardzo często na targach. Sprzęt ten posiada zazwyczaj wyraźny wyświetlacz i zapewnia wystarczająco wysoką dokładność pomiaru, a na dodatek jest mobilny i łatwy w przenoszeniu. Mniej uniwersalne są wagi hakowe, charakteryzujące się tym, że umożliwiają łatwe zawieszenie różnych przedmiotów i dokonanie pomiaru w powietrzu. Są one wykorzystywane na fermach, w warsztatach samochodowych, hurtowniach, a niekiedy też w placówkach handlowych.

Inne popularne wagi przemysłowe to wersje paletowe, przeznaczone przede wszystkim do codziennej eksploatacji w magazynach, gdzie towary i ładunki są przechowywane na regałach i paletach. Urządzenia te wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na szkodliwy wpływ pyłów i wilgoci. Oto pozostałe modele wag z omawianej kategorii:

– platformowe – o konstrukcji mechanicznej, przystosowane do ważenia towarów o wadze nawet 300 kg i większej

– samochodowe – używa się ich w składach materiałów sypkich (np. piasku) oraz opałowych (węgiel, ekogroszek itp.)

– najazdowe – pozwalają na ważenie przedmiotów podczas ich transportowania

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*