Badania przeprowadzane w przemyśle budowlanym

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania nieniszczące prowadzone są w celu wykrycia ewentualnych nieciągłości w konkretnym materiale oraz ocena ich właściwości i jakości. Działania te nie powodują zmian użytkowych w obrębie badanego elementu. Metoda ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle i budownictwie.

Kiedy je stosować?

Badania nieniszczące NDT to rozwiązania nieinwazyjne, które podczas przeprowadzania nie ingerują w konstrukcję badanych elementów. Działania te pozwalają pozyskać wiele przydatnych informacji dotyczących konkretnego materiału, są bezpieczne i efektowne. Badana część nie ulega zniszczeniu, dzięki czemu możliwa jest jego dalsza eksploatacja.

Warto podkreślić, że jest to metoda, którą można stosować na każdym etapie produkcji, także w sytuacji, gdy badana próbka stanowi część będącą w użyciu.
W zależności od struktury i charakteru materiału lub obiektu poddawanego ocenie, mogą być to badania wizualne, ultradźwiękowe, magnetyczno-proszkowe lub penetracyjne.

Na czym polegają badania PT?

Jedną z nieinwazyjnych metod, które umożliwiają ocenę powierzchni danego przedmiotu lub obiektu, są badania PT, czyli penetracyjne. Korzystając z tej metody, można wykonać kompleksową diagnostykę, lokalizując ewentualne nieciągłości w obrębie badanego materiału. Rozwiązanie to może być stosowane zarówno podczas produkcji, jak i eksploatacji.

Do wykonania badania niezbędny jest specjalny preparat, który należy nanieść na powierzchnię, usunąć jego nadmiar i użyć wywoływacza, który umożliwia szczegółową ocenę jakości konkretnego materiału, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych niedoskonałości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*