Kuchnia azjatycka jest tak bogata i różnorodna, że można by o niej mówić godzinami. Każdy kraj, a nawet region posiada swoje unikalne dania, które są jego wizytówką. Wietnam słynie z Sajgonek, które królują też w polskich restauracjach. Mięso zawijane w niewielkie krokiety i smażone w głębokim tłuszczu to coś, co większość naszych rodaków zjada z apetytem. Inną potrawą z tego regionu jest zupa pho, przypominająca rosół, podawana z makaronem i zazwyczaj bardzo ostra, choć raczej tylko w Wietnamie. Restauratorzy w naszym kraju dostosowują ją do polskich gustów i dbają o to, by zbyt mocno nie paliła w gardle.
Ze względu na ilość ryżu, jaką rocznie produkuje się w Azji, jest on jednym z głównych składników tamtejszych potraw. Podawany zazwyczaj z pikantnymi sosami, warzywami oraz z mięsem. Przykładem może być kurczak w sosie curry https://www.kuchnieorientu.pl/przepis/kurczak-w-sosie-curry/. Tak jak w Polsce spożywa się ziemniaki — tak w Azji ryż. Dodaje on energii, ponieważ składa się głównie z węglowodanów, a to dla ciężko pracujących ludzi jest nieocenioną zaletą.
Jakimi słodyczami delektują się Azjaci ? Nie jest to coś, co znamy z Europy. Szwajcarska czekolada nie smakowałaby dobrze w tamtejszym klimacie. Nic dziwnego, że w upałach, które tam panują, najchętniej jada się owoce. Mango, czy kokosy to często wykorzystywane w deserach produkty. Woda w nich zawarta nawadnia organizm, co przydaje się podczas wysokich temperatur. Ciekawym owocem jest też durian — ma charakterystyczny smak oraz zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.