Jak wygląda mediacja?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decyduje się na mediację. Jest to metoda rozwiązania sporów, polegająca na tym, że osoba trzecia pomaga dwóm skłóconym stronom zarówno we wzajemnej komunikacji, jak i ustaleniu interesów czy kwestii do dyskusji. Wszystko po to, aby osiągnąć akceptowalny dla każdego konsensus, co często zapobiega konieczności wnoszenia pozwu do sądu. Jeśli aktualnie jesteśmy z kimś skonfliktowani i zależy nam na skutecznym porozumieniu się, możemy skorzystać z usług profesjonalnego mediatora np. https://kancelariakhm.pl/.

Oszczędność czasu oraz nerwów

Postępowanie mediacyjne prowadzi osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Obowiązuje podstawowa zasada – nie może to być czynny zawodowo sędzia. Przeważnie jedna ze stron sporu dobrowolnie kontaktuje się z mediatorem, a on telefonicznie powiadamia drugą o tym fakcie. Jeśli wyrazi ona zgodę, wówczas ustalony zostaje termin pierwszego spotkania. Polega ono na tym, że specjalista odpowiada na wszelkie pytania dotyczące procedury, informując również o jej kosztach. W trakcie kolejnego każda ze skłóconych osób przedstawia mu daną sprawę z własnej perspektywy i opowiada o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach względem mediacji. Oba te spotkania odbywają się pojedynczo – najpierw z jedną, a później z drugą stroną. Dopiero za trzecim razem wszyscy zbierają się wspólnie w celu negocjowania propozycji ewentualnych rozwiązań i wyjaśnienia wszelkich nieporozumień.

Nad całym tym procesem czuwa oczywiście mediator, którego zadanie opiera się na tonowaniu emocji, podsumowywaniu ustaleń i motywowaniu do dalszych rozmów. Liczba spotkań zależy od złożoności sprawy i poziomu zaangażowania emocjonalnego stron. Po osiągnięciu konsensusu podpisywana jest zawsze ugoda. Jeśli chcemy, aby w trudnej sytuacji pomógł nam doświadczony mediator Kraków to miasto, w którym takich fachowców nie brakuje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*