Jak zacząć hodować świnie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdy ma odpowiednie warunki do hodowania świń. Wymaga to nie tylko odpowiedniego budynku, ale też dużej liczby miejsca oraz niezbędnego sprzętu. Zanim zacznie hodować się świnie trzeba też uwzględnić, że zajmuje to sporo czasu oraz wysiłku. Jakie obowiązki ma początkujący hodowca świń?

Odpowiednie warunki 

Ostatnio wiele słyszy się o złych warunkach, w jakich utrzymywane są zwierzęta. Dobry właściciel trzody chlewnej powinien zapewnić im dobrostan i komfortowe warunki. Nowoczesna chlewnia powinna im zapewniać ciepło, zwłaszcza w porze zimowej. Należy pamiętać o dostarczaniu jedzenia, gdzie przydatny bywa karmnik dla świń. W poszczególnych kojcach powinno znajdować się wystarczająca ilość miejsca, gdzie podłoże powinno być wyłożone kafelkami. Zastąpiły one według prawa unijnego tradycyjną słomę w celu podniesienia dobrostanu zwierząt. 

Obowiązki właściciela hodowli 

Właściciel hodowli musi zgłosić swoją działalność w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Następnie musi prowadzić Księgę Rejestracji Stada. Każdą świnię trzeba osobno oznakować w terminie 30 dni od dnia urodzenia. Konieczna jest też stała współpraca z weterynarzem. Co jakiś czas odbywają się kontrole hodowli świń, dlatego trzeba ściśle stosować się do przepisów Unii Europejskiej. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*