Kosztorys budowy to według definicji dokument, za pomocą którego określa się szczegółowe koszty wykonania całej budowy lub jej części. Dokument ten sporządzany może być z kilku powodów. Przykładowo kosztorys ofertowy przygotowywany jest przez wykonawcę przed opisaniem umowy z inwestorem. Dokument ten stanowi wycenę prac, których realizacji ma się podjąć wykonawca.
W budownictwie wyróżnia się również kosztorysy inwestorskie. Kosztorys inwestorski, zgodnie z nazwą sporządzany jest przez inwestora. Dokument ten pozwala inwestorowi oszacować koszty budowy i jest szczególnie przydatny podczas ubiegania się o kredyt na budowę. W związku z tym, że za wykonanie takiego kosztorysu przez profesjonalną firmę trzeba zapłacić nawet 1000 zł, warto zrobić to samodzielnie.
Decydując się na samodzielnie wykonanie kosztorysu inwestorskiego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kompletność. Tworząc kosztorys domu, trzeba więc wziąć pod uwagę m.in. rodzaj wykonywanych prac, rodzaj zastosowanego sprzętu, liczbę oraz koszt roboczogodzin potrzebnych do wykonania prac, rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych. Ze względu na to, że ilość danych potrzebnych do sporządzenia kosztorysu jest ogromna, proces przygotowywania dokumentu najlepiej podzielić na kilka mniejszych etapów.
Przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z obowiązującymi kosztami robocizny, a także cenami materiałów budowlanych z uwzględnieniem obowiązujących trendów. Niski poziom bezrobocia i duży popyt na materiały budowlane sprawia, że koszty budowy domu w ostatnich miesiącach drastycznie rosną. Jeżeli wzrost ten nie zostanie przewidziany w kosztorysie, może okazać się, że środki zgromadzone na budowę okażą się niewystarczające, a sam dokument będzie bezużyteczny.