Właściwe rozmieszczenie znaków drogowych ma zasadniczy wpływ zarówno na bezpieczeństwo pieszych, jak i samych kierowców. To właśnie od tego, czy znak umieszczony jest w odpowiednim miejscu i odpowiedniej odległości zależy, czy będzie dla kierującego pojazdem widoczny, i czy ten ostatni zdąży we właściwym czasie zareagować na to, o czym owy znak informuje.
Słupki (np. takie jak te https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/slupki-drogowe) oraz znaki drogowe powinny być stawiane tak, aby osoby poruszające się pojazdami nie tylko mogły go zauważyć, ale również dokładnie odczytać.
Z tego powodu tak istotne jest to, aby oznakowanie dróg odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami, a same znaki tworzone były w odpowiedni sposób. Nie bez znaczenia jest więc również ich wielkość, kolorystyka czy zastosowana czcionka. Producent znaków drogowych musi więc wyrabiać swoje produkty według aktualnych wymogów.
Zgodnie z obowiązującym prawem znaki drogowe należy umieszczać po prawej lub lewej stronie jezdni, a także nad nią (pod warunkiem, że dotyczą one użytkowników wszystkich pasów). Istnieją jednak przypadki, w których o ulokowaniu znaku można zdecydować samodzielnie. Jednak chodzi tu wyłącznie o sytuacje przewidziane w rozporządzeniu dotyczącym znaków i sygnatur drogowych.
Znaki drogowe umieszcza się z reguły na typowych dla nich słupkach o odpowiedniej wysokości. Możliwe jest jednak ulokowaniena ramie, wysięgniku czy konstrukcji bramowej, a nawet na występujących niedaleko drogi słupach, na przykład linii telekomunikacyjnych.