Co zapewnia odpowiednie rozmieszczenie znaków i słupków drogowych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Właściwe rozmieszczenie znaków drogowych ma zasadniczy wpływ zarówno na bezpieczeństwo pieszych, jak i samych kierowców. To właśnie od tego, czy znak umieszczony jest w odpowiednim miejscu i odpowiedniej odległości zależy, czy będzie dla kierującego pojazdem widoczny, i czy ten ostatni zdąży we właściwym czasie zareagować na to, o czym owy znak informuje.

Słupki (np. takie jak te https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/slupki-drogowe) oraz znaki drogowe powinny być stawiane tak, aby osoby poruszające się pojazdami nie tylko mogły go zauważyć, ale również dokładnie odczytać.

Z tego powodu tak istotne jest to, aby oznakowanie dróg odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami, a same znaki tworzone były w odpowiedni sposób. Nie bez znaczenia jest więc również ich wielkość, kolorystyka czy zastosowana czcionka. Producent znaków drogowych musi więc wyrabiać swoje produkty według aktualnych wymogów.

Ogólne zasady rozmieszczania znaków drogowych

Zgodnie z obowiązującym prawem znaki drogowe należy umieszczać po prawej lub lewej stronie jezdni, a także nad nią (pod warunkiem, że dotyczą one użytkowników wszystkich pasów). Istnieją jednak przypadki, w których o ulokowaniu znaku można zdecydować samodzielnie. Jednak chodzi tu wyłącznie o sytuacje przewidziane w rozporządzeniu dotyczącym znaków i sygnatur drogowych.

Znaki drogowe umieszcza się z reguły na typowych dla nich słupkach o odpowiedniej wysokości. Możliwe jest jednak ulokowaniena ramie, wysięgniku czy konstrukcji bramowej, a nawet na występujących niedaleko drogi słupach, na przykład linii telekomunikacyjnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*