Czego do pracy w trudnych warunkach potrzebują służby ratunkowe?

Służby ratownicze każdego dnia podejmują działania mające na celu ratowanie osób uczestniczących w wypadkach samochodowych, poszkodowanych w katastrofach budowlanych i innych nieprzewidzianych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Aby wykonywać swoją pracę w sposób efektywny i bezpieczny, ratownicy korzystają ze specjalistycznego sprzętu. Dzięki zastosowaniu innowacji technicznych zwiększa się ich bezpieczeństwo, ale i zakres działań, jakie mogą zostać przez nich podjęte. Obecnie ratownicy dysponują znacznie lepszym ekwipunkiem niż kiedyś. Obejmuje on nie tylko wytrzymały kombinezon ochronny, hełm oraz rękawice, ale też m.in. detektor gazu Gazex oraz aparat powietrzny.

Nowoczesne technologie w służbie ratownictwa

Sytuacje kryzysowe, do których wzywane są służby ratownicze, wymagają często zastosowania specjalistycznego sprzętu. Rozległe pożary byłyby nie do powstrzymania, gdyby nie pompy hydrauliczne, stosowane przez strażaków. Wtłaczają one ogromne ilości wody w obszar objęty ogniem, dzięki czemu umożliwiają opanowanie żywiołu.

Służby ratownicze udzielają też pomocy poszkodowanym w kolizjach drogowych. W takich sytuacjach często konieczne jest zastosowanie nożyc hydraulicznych. Pozwalają one na przecięcie karoserii oraz innych elementów samochodu, które utrudniają wydostanie ofiary wypadku. Równie przydatne są pneumatyczne poduszki powietrzne, które pozwalają na uniesienie pojazdu i uwolnienie uwięzionej pod nim osoby. Urządzenia te znajdują też zastosowanie w akcjach ratowniczych podejmowanych w innych sytuacjach losowych np. w przypadku zawalenia się budynku.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − trzynaście =