Części mechaniczne znajdujące zastosowanie w przemyśle

Sprzęgła — ich rodzaje i zastosowanie

Maszyny przemysłowe to specjalistyczne urządzenia, które pracują w trudnych warunkach. Żeby działały niezawodnie i bezawaryjnie muszą być wykonane ze specjalistycznych części. Jednym z najważniejszych mechanizmów umożliwiających działanie maszyn przemysłowych jest sprzęgło. To właśnie ono pozwala na łączenie wałów i przenoszenie momentu obrotowego. Do jego zadań należy również zabezpieczenie wałów przed samoistnym przemieszczaniem, a także ochrona maszyn przed nadmiernymi przeciążeniami. W zależności od rodzaju przemysłu wykorzystywać można sprzęgła elastyczne, jednokierunkowe, z pakietami blach lub sterowane. Na uwagę zasługują także sprzęgła włączane pneumatycznie typ 7110-7210, które znajdują zastosowanie w wielu maszynach przemysłowych. Mechanizm ten do prawidłowego działania potrzebuje jedynie siłownika pneumatycznego.

Inne podzespoły do maszyn przemysłowych

Do innych części mechanicznych znajdujących zastosowanie w przemyśle należą wały przegubowe wraz z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak elementy przyłączeniowe, czy obejmy. Ich przykłady znaleźć na stronie https://zerkopol.pl/oferta/waly-przegubowe/przeguby-i-akcesoria/. Na niezawodność maszyn przemysłowych w dużym stopniu wpływają również zastosowane połączenia gwintowe. W przypadku urządzeń o dużych gabarytach problem stanowi odpowiednio mocne dokręcenie śrub i nakrętek. Kiedy ręczne narzędzia okazują się niewystarczające, konieczne jest zastosowanie narzędzi hydraulicznych. Coraz częściej sięga się także po specjalistyczne śruby i nakrętki napinające, które można dokręcać z dużą siłą za pomocą zwykłego klucza dynamometrycznego. Części te pozwalają na precyzyjne napięcie połączeń gwintowych bez względu na średnicę gwintu.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 5 =