Czy klimatyzacja może być w każdym mieszkaniu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacyjne upały potrafią mocno dać się we znaki każdemu z nas. Próbujemy zadbać o optymalną temperaturę w swoim mieszkaniu na wiele sposobów. Jednym z nich jest montaż klimatyzacji. Czy jednak można ją zamontować w każdym mieszkaniu? Czy istnieją pewne ograniczenia w tym zakresie? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Kto może posiadać klimatyzację?

Jak się okazuje, montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku lub szeregowcu jest możliwy, jednak pod pewnymi warunkami. Dobrym rozwiązaniem będą tzw. splity, czyli nieskomplikowane układy, które składają się z dwóch jednostek. Jedna z nich umieszczana jest wewnątrz, druga zaś na zewnątrz budynku. O ile montaż jednostki wewnętrznej nie jest niczym skomplikowanym, tak z instalacją drugiej części, związane są pewne procedury. Elewacja czy balkon stanowią części wspólne, dlatego potrzebna jest zgoda osób decyzyjnych. Są to najczęściej administratorzy lub zarządcy budynków. Dopiero po jej uzyskaniu możemy zająć się instalacją całego systemu.

Gdy zastanawiamy się, na jaki klimatyzator się zdecydować, musimy uwzględnić kilka podstawowych aspektów. Są to m.in. wielkość mieszkania, powierzchnia przeszkleń oraz kształt pokoi. Parametry te pozwolą nam wybrać najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w naszym domu. Zakładając, że klimatyzator o mocy 1 kW może ochłodzić pomieszczenie liczące ok. 10 m2, klimatyzacja do mieszkania 40m2, powinna posiadać moc ok. 4 kW. Warto jednak uwzględnić, chociażby liczbę mieszkańców czy układ względem stron świata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*