Spadek jest ogółem praw i obowiązków, które należą do spadkodawcy i w razie jego śmierci są przenoszone na spadkobierców drogą prawną. Przedmiotem spadku są nie tylko nieruchomości, czy inne dobra, ale także długi. Spadkobierca ma możliwość odrzucenia go w sytuacji, gdy dziedziczone zobowiązania przewyższają wartość majątku.
Rezygnacja ze spadku odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dopełnienie formalności jeszcze za życia spadkodawcy. Obie strony podpisują stosowną umowę u notariusza. Drugi sposób to rezygnacja ze spadku po śmierci spadkodawcy. W ciągu 6 miesięcy od daty śmierci trzeba złożyć wniosek we właściwym sądzie rejonowym lub u notariusza. Można zrobić to samodzielnie lub przez pełnomocnika. Jest ono nieodwołalne, co oznacza, że nie można po jakimś czasie wyrazić chęci przyjęcia spadku. Odrzucenie go musi być zawarte w formie aktu notarialnego.
Trzeba pamiętać także o konieczności zachowania ustawowego terminu 6 miesięcy, ponieważ po tym czasie nie ma możliwości złożenia wniosku o rezygnację. Jeśli spadkobierca chce skorzystać z takiej możliwości powinien udać się do adwokata, którego ofertę można znaleźć na stronie https://www.adwokat-lisicki.pl/kancelaria. Doświadczony prawnik udzieli fachowej porady oraz pomoże złożyć odpowiednie wnioski. Jego pomoc będzie niezbędna także w przypadkach trudnych, zwłaszcza, gdy spadkobierca otrzymał spadek na podstawie testamentu lub gdy lista osób uprawnionych do niego jest trudna do ustalenia.