Czy można zrezygnować z prawa do spadku?

Spadek jest ogółem praw i obowiązków, które należą do spadkodawcy i w razie jego śmierci są przenoszone na spadkobierców drogą prawną. Przedmiotem spadku są nie tylko nieruchomości, czy inne dobra, ale także długi. Spadkobierca ma możliwość odrzucenia go w sytuacji, gdy dziedziczone zobowiązania przewyższają wartość majątku. 

W jaki sposób zrezygnować ze spadku?

Rezygnacja ze spadku odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dopełnienie formalności jeszcze za życia spadkodawcy. Obie strony podpisują stosowną umowę u notariusza. Drugi sposób to rezygnacja ze spadku po śmierci spadkodawcy. W ciągu 6 miesięcy od daty śmierci trzeba złożyć wniosek we właściwym sądzie rejonowym lub u notariusza. Można zrobić to samodzielnie lub przez pełnomocnika. Jest ono nieodwołalne, co oznacza, że nie można po jakimś czasie wyrazić chęci przyjęcia spadku. Odrzucenie go musi być zawarte w formie aktu notarialnego.

Trzeba pamiętać także o konieczności zachowania ustawowego terminu 6 miesięcy, ponieważ po tym czasie nie ma możliwości złożenia wniosku o rezygnację. Jeśli spadkobierca chce skorzystać z takiej możliwości powinien udać się do adwokata, którego ofertę można znaleźć na stronie https://www.adwokat-lisicki.pl/kancelaria. Doświadczony prawnik udzieli fachowej porady oraz pomoże złożyć odpowiednie wnioski. Jego pomoc będzie niezbędna także w przypadkach trudnych, zwłaszcza, gdy spadkobierca otrzymał spadek na podstawie testamentu lub gdy lista osób uprawnionych do niego jest trudna do ustalenia.

Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 11 =