Praca technika serwisu wózków widłowych nie różni się zbytnio od pracy mechanika samochodowego. Obydwaj naprawiają pojazdy, z tym, że ten pierwszy zajmuje się – jak sama nazwa wskazuje – wózkami widłowymi. Praca ta wymaga nieco innych umiejętności, ponieważ wózki tego typu posiadają mechanizmy, o które trudno w samochodach, więc aby być ich technikiem, potrzebujemy specjalistycznej wiedzy. Zdobyć ja możemy w wielu szkołach technicznych zajmujących się tym tematem, a warto, bo zarobki w tego typu zawodach nie należą do najmniejszych.
Technik oczywiście zajmuje się serwisem i naprawą wózków. W zakres tych działań wchodzą takie prace, jak: wymiana wideł wózka widłowego, regeneracja jego hydrauliki, wymiana opon oraz innych części, naprawą lakierniczą, itp. Można powiedzieć, że technik zajmuje się wszystkim, co związane z wózkami widłowymi. I nie ma przesady w tym twierdzeniu, ponieważ zakres jego kompetencji wykracza również poza naprawy. Bez technika bowiem wózek widłowy nie przeszedłby przeglądu.
Jest to drugi aspekt pracy na tym stanowisku. Technik zajmuje się również przygotowaniem danych urządzeń do rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego, a także wymienionymi już wyżej przeglądami okresowymi. Może też instalować dodatkowe funkcje do starszych modeli wózków, unowocześniając je i zwiększając zakres ich działań. Każdy bowiem, kto jeździł na wózkach widłowych, powie, że nie da się przecenić możliwości, jakie się ma na wózku widłowym z obrotnicą w porównaniu do tradycyjnego modelu.