Drewniana elewacja – sposób na wyróżnienie budynku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W architekturze budynków od wielu lat obserwuje się trend na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, ale też beton. Są to surowce nadające estetycznego, ponadczasowego charakteru, a odpowiednio dobrane do warunków atmosferycznych danego regionu, pozwalają cieszyć się wykończeniem latami. Jakie są zatem modne sposoby na wyróżnienie elewacji za pomocą drewna?

Jednolita z czarnymi dodatkami

Hitem ostatnich lata, w bardziej klasycznym wydaniu są deski elewacyjne w naturalnych kolorach, którymi obkłada się wszystkie ściany. Dla kontrastu stosuje się czarne wykończenie, pojawiające się w stolarce okiennej oraz na dachu i kominie. Jeśli właścicielom zależy na oryginalności, wówczas stosuje się odwrócenie kolorystyki. Drewniana elewacja pomalowana jest na kolor czarny, a naturalny odcień  pojawia się na framugach okiennych.

Intrygujące wstawki

Innym trendem, który nawet zwykłej elewacji nadaje innego wymiaru, jest zastosowanie drewnianych wstawek. Mogą pojawiać się tylko na jednej, czy dwóch ścianach, na przykład w okolicy narożnika, lub okna.

Bardzo ciekawie wygląda też połączenie drewna z kamieniem. Część ścian wykonuje się z jednego surowca, a część z drugiego. Można w ten sposób wydzielić swojego rodzaju strefy.

W połączeniu z betonem architektonicznym

Nieco industrialne i surowo, ale bardzo designersko wygląda drewniana elewacja w połączeniu z tym specjalnym rodzajem betonu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w budynkach o geometrycznych bryłach. Warto też to samo zestawienie zastosować w przypadku ogrodzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*