Drewniane czy metalowe – jakie wiaty wybrać?

Wiata jest konstrukcją przeznaczoną przede wszystkim do trzymania pod nią samochodu lub innego pojazdy w celu jego ochrony przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz wszelkimi zabrudzeniami. Do jej budowy może posłużyć wiele materiałów, ale nie każdy sprawdzi się równie dobrze. Przy jego wyborze trzeba też brać pod uwagę koszty wykonania obiektu. Warto zastanowić się, który materiał będzie optymalny zarówno ze względu na estetykę, jak i ekonomię.

Wszystkie za i przeciw

Przed przystąpieniem do wyboru materiału, z którego ma zostać wykonana nasza wiata, należy znać przynajmniej orientacyjne wymiary konstrukcji. Jeśli bowiem znamy jej szerokość, długość oraz wysokość, wówczas możemy określić tzw. schemat statyczny. Pozwoli to zdecydować, czy lepiej będzie zbudować wiatę z drewna, czy jednak z metalu.

Każdy z tych materiałów jest stosowany w tego rodzaju obiektach, ale zasada jest taka, że konstrukcje o dużych wymiarach wykonuje się przeważnie z metalu, natomiast te mniejsze, takie jak choćby wiata ogrodowa, głównie z drewna.

Wiaty drewniane doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przydomowych warunkach (ogrody, place zabaw itp.), ponieważ są bardziej estetyczne i z tego względu pełnią rolę dekoracyjną. Z drugiej jednak strony są mniej wytrzymałe od wiat metalowych i droższe w budowie.

Z kolei wiaty metalowe idealnie nadają się do przestrzeni przemysłowych i użytkowych, gdzie nie stawia się takiego nacisku na wygląd. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb. Dobrą alternatywą dla obu konstrukcji są specjalne carporty drewniane, czyli po prostu zadaszenia tarasu, będące idealnym przedłużeniem konstrukcji budynku.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 14 =