Jak działa czujnik laserowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesne fabryki stosują bardzo zaawansowaną automatyzację linii produkcyjnych. Jest to rzecz konieczna, by pozostać konkurencyjnym na rynku. W dzisiejszym poradniku dowiemy się jak działają czujniki laserowe, które są nieodzownym elementem tego typu linii. Na jakiej zasadzie pracują, jak przekazują dane do systemu komputerowego, oraz w których miejscach są najczęściej instalowane?

Zasada działania

Czujnik składa się z dwóch elementów. Pierwszy wytwarza wiązkę laserową, drugi ją odbiera. Jeżeli jakiś przedmiot znajdzie się pomiędzy tymi dwoma podzespołami, wiązka zostaje przesłonięta. Odnotowuje to element odbiorczy, który natychmiast przesyła informację do komputera, sterującego danym fragmentem linii produkcyjnej. Dzięki temu może podjąć określone reakcje, np. uruchomić przenośnik taśmowy. Co warto zaznaczyć, czujnik laserowy dysponuje ogromną precyzją i szybkością reakcji. Jest w stanie określić pozycję przedmiotu z dokładnością do dziesiątych części milimetra, w czasie poniżej jednej milisekundy.

Wykorzystanie

Zadaniem tytułowych czujników może być określanie, czy przedmioty na taśmie przemieszczają się w określonym kierunku. Mogą też sprawdzać, czy nie doszło do zacięcia się lub zakleszczenia jakiegoś elementu linii produkcyjnej. Najczęściej jednak pojawiają się tam, gdzie konieczne jest natychmiastowe wykrywanie zmiany położenia przedmiotów i interakcja z nimi. Współpracują wtedy z przekaźnikami, które aktywują urządzenia wykonawcze, np. przenośniki. Mogą to być typowe przekaźniki do stosowania w układach automatyki, takie jak przedstawione na https://hazbi.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*