Profilaktyka wzroku to szereg koniecznych działań, które mają nam zapewnić dobre funkcjonowanie zmysłu przez lata. Obejmują one nie tylko higienę pracy przy komputerze, dobór stosownego oświetlenia czy aplikowanie preparatów nawilżających, ale przede wszystkim regularne wizyty kontrolne u okulisty, który przy użyciu profesjonalnego sprzętu oceni kondycję oczu i ewentualne schorzenia. Jednym z kluczowych urządzeń w takiej diagnostyce jest dioptromierz, zwany również frontofokometrem. Na czym polega jego specyfika i jak działa?
Dioptromierz to profesjonalny przyrząd okulistyczny, który stosowany jest do pomiaru mocy rogówkowej. Czułość urządzenia zapewnia rzetelne i dokładne wyniki, co przekłada się na późniejsze skuteczne leczenie. Kolejnym zastosowaniem przyrządu jest pomiar rozstawu źrenic oraz weryfikacja poziomu przenikania promieniowania UV przez soczewkę oka. Frontofokometr umożliwia dopasowanie odpowiednich szkieł do potrzeb pacjenta, ponieważ o właściwej wartości korekcyjnej szkieł decyduje nie tylko ich moc, ale również rozstaw źrenic.
Sytuacja komplikuje się nieco, gdy wada wzroku pacjenta jest połączona z astygmatyzmem. Wykorzystanie dioptromierza w diagnostyce pozwala na precyzyjne dopasowanie szkieł, dzięki czemu można efektywnie wpływać na zahamowanie lub nawet regresję wady wzroku. Badanie polega na przyłożeniu oczu do specjalnych wypustek, które przesyłają obraz na wyświetlacz.
Działanie innych przyrządów okulistycznych przybliży strona pod podanym poniżej adresem: https://www.krak-optic.pl/.