Ekonomia i ekologia często wzajemnie się dopełniają, szczególnie w dziedzinie ogrzewania. Ważne jest, by spalanie paliw nie emitowało szkodliwych substancji lub by ich emisja była możliwie jak najmniejsza. Jednak konieczne jest również zapewnienie szczelności budynku, dzięki czemu straty energii zachodzą w minimalnym stopniu. Realizacja tych warunków powoduje, że szeroko pojęty system ogrzewania pozyskuje ciepło w neutralny dla środowiska sposób oraz przyczynia się do znacznych oszczędności.
Ogrzewanie domu nie musi przyczyniać się do powstawania smogu. Istnieje kilka rodzajów paliw, które emitują w zasadzie wyłącznie dwutlenek węgla. Za najczystszy i efektywny surowiec uważany jest gaz kopalniany. Również spalanie pelletu cechuje się dużą wydajnością. Proces utleniania tych dobrze wysuszonych, sprasowanych trocin wiąże się z produkcją tylko śladowych ilości dymu. Oprócz tego istnieją też specjalne, jakościowe gatunki węgla lub jego pochodne.
Ciepło powinno być nie tylko odpowiednio wytworzone, ale też jak najdłużej utrzymane. Służy temu przede wszystkim izolacja ścian wysokiej klasy i chroniące przed zimnem okna. Uchodząca przewodami wentylacyjnymi wraz z powietrzem energia cieplna może być odzyskiwana przez system rekuperacji. Dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, stanowiące doskonałe, ekologiczne rozwiązanie. Wiele zależy też od dobrego położenia domu, które pozwala na pozyskiwanie dużej ilości światła słonecznego.