Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie jednoosobowej, nakłada na nas wiele obowiązków formalnych. W obowiązującym w Polsce systemie prawnym jest ich tak dużo, że chcąc wszystkim zająć się osobiście, niewiele czasu zostałoby na czynności związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Są jednak osoby, które próbują w ten sposób działać. Udaje się im to z różnym skutkiem.

Efektem zastosowania takiego podejścia przez przedsiębiorcę jest chroniczny brak wolnego czasu. To z kolei prowadzi do przemęczenia, spadku efektywności i w efekcie do zniechęcenia. Wpływa również bardzo negatywnie na relacje rodzinne. Bywa wręcz częstym skutkiem rozpadu rodzin. Odrębną kwestią jest wybór optymalnej formy rozliczania takiej działalności. Wymaga on specjalistycznej i aktualnej wiedzy.

Najważniejsze kroki

Przede wszystkim najlepiej zdać się w tym zakresie na pomoc specjalistów. Dobrym wyborem będzie np. kancelaria prawno finansowa. Zadba nie tylko obsługę księgową naszej firmy, ale zajmie się również jej obsługą od strony prawnej. Te dwie sfery mocno się przenikają, dlatego dobrze by odpowiadała za nie jedna wyspecjalizowana firma. Koszty takich usług nie są obecnie zbyt wygórowane. Na pewno warte są spokoju, który dzięki temu zyskujemy.

Co do formy rozliczania naszej działalności, w jej doborze także pomoże nam wspomniana kancelaria. Jest oczywiste, że dla działalności jednoosobowej, taką formą nie będzie pełna księgowość. W grę wchodzą raczej najprostsze formy rozliczania, w tym najbardziej popularna księga przychodów i rozchodów.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + szesnaście =