Jak zregenerować się po dużym wysiłku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wysiłek fizyczny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bardzo korzystnie wpływa zarówno na nasze ciało jak i umysł oraz ogólny stan zdrowia. Zapobiega wielu różnym chorobom, m.in. otyłości, hamuje proces starzenia się komórek mózgowych oraz wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Jednak intensywny wysiłek fizyczny może też przynieść więcej szkód niż pożytku, jeśli jest przeprowadzany w nieprzemyślany sposób. Dlatego też równie znaczący jak sam trening jest prawidłowy odpoczynek, który pomaga zregenerować organizm.

Jak zregenerować się w domu po intensywnym wysiłku fizycznym?
Przede wszystkim bardzo ważna jest prawidłowa dieta. Nie możemy tego zaniedbywać, ponieważ nasze ciało potrzebuje dostarczanych przez nas surowców do odbudowy komórek wcześniej uszkodzonych wysiłkiem. Nasz organizm potrzebuje wtedy głównie białka, węglowodanów oraz tłuszczu. Nie chodzi o posiłek tylko bezpośrednio po treningu, ważna jest dieta całodniowa.
Istotną rolę w procesie regeneracji zajmują ćwiczenia po treningowe, wyciszające, tzw. cool-down. Często omijamy je uważając, że są niepotrzebne a my nie mamy już sił i chcemy tylko jak najszybciej czmychnąć pod zimny prysznic, by schłodzić nagrzane ciało. Poprawiają regenerację poprzez wspomaganie usuwania produktów ubocznych, które wytworzyły się w naszym ciele przy wysiłku.

Wielu profesjonalnych trenerów zaleca też masaż. W tym celu można zastosować różne przeznaczone do tego akcesoria. Dobrym rozwiązaniem jest wałek do masażu kręgosłupa. Może on nawet zastąpić zabieg u fizjoterapeuty, więc już sama różnica w kosztach jest znacząca. Do tego posiadając taki na własność możemy używać go kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Innym rozwiązaniem jest też piłka do masażu. Z takimi przyrządami regeneracja po treningu to będzie sama przyjemność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*