Jaką rolę odgrywa łożysko w przemyśle maszynowym?

Łożyska odgrywają dużą rolę w przemyśle maszynowym. Dzięki swojemu mechanizmowi znacznie ułatwiają pracę wielu maszynom, a przede wszystkim zapobiegają uszkodzeniom. Na rynku jest wiele rodzajów i typów dostępnych łożysk, które można dopasować do większości urządzeń i maszyn. Różnią się między sobą budową, parametrami technicznymi oraz właściwościami. 

Łożysko, które między dwoma pierścieniami posiada elementy toczne nazywamy łożyskiem tocznym. Elementy toczne rozróżniamy ze względu na kształt. Do łożysk tocznych zaliczamy: łożyska igiełkowe, stożkowe, baryłkowe, walcowe i kulkowe. Charakteryzują się prostą budową, która ułatwia montaż i ewentualną wymianę. Jego główne elementy to: bieżnie, bieżnie pomocnicze, koszyk, elementy toczne i dodatkowo uszczelnienia. Są odporne na wysokie i niskie temperatury, pozwalają na pracę w każdych, nawet bardzo ciężkich warunkach. Łożysko toczne przenosi siły obciążenia równomiernie na inne części maszyny. Są bardzo wytrzymałe, a jeśli są dobrze dopasowane do typu maszyny to potrafią wytrzymać kilka lat w idealnym stanie. 

Łożysko wałeczkowe – czym się charakteryzuje?

Jednym z wielu dostępnych łożysk jest łożysko wałeczkowe. Jako elementy toczne posiada w koszyczku walce, posiada wałeczki wypukłe. Jego dużą zaletą jest zdolność samonastawności i duża sztywność osiowa. Wyróżniają się na tle innych łożysk większą nośnością. Przyjmują bardzo duże obciążenia, znacznie większe niż łożyska kulkowe lub stożkowe. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów, co przekłada się na wysoką odporność na eksploatację. Montaż takiego łożyska nie sprawia problemu, dzięki temu, że ma charakter rozłączny. Rozłożenie łożyska na części jest możliwe bez użycia większej ilości siły. Jest używane w urządzeniach, w których występują siły promieniowe i siły osiowe.

 

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 3 =