Urządzanie miejsca kąpielowego w łazience może przyprawić o lekki zawrót głowy. Stawiając na konkretny model oraz rozwiązanie kwestii ustawienia wanny, kierujemy się nie tylko estetyką. Ważne są również aspekty praktyczne oraz ewentualne trudności techniczne, gdy do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń na zagospodarowanie. Bardzo popularna alternatywą dla tradycyjnych wanien są wanny wolnostojące – często umieszczone w centralnej części łazienki. Czy takie rozwiązanie jest ekonomiczne? Czy taki rodzaj wanny sprawdzi się również w przypadku osób starszych lub dzieci? Poniżej wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z wyborem wanny wolnostojącej.
Oferta wanien wolnostojących dostępnych na rynku jest naprawdę imponująca – począwszy od różnych kształtów, poprzez rozmaite rozmiary, style oraz materiały, aż po bogaty wybór opcji dodatkowych wyposażenia. Gotową koncepcję możemy zrealizować, dostosowując określony model do indywidualnych potrzeb i budżetu. Z tego względu warto zapoznać się z ofertą internetową np. z poszczególnej strony https://elazienki.pl/k/wanny/wolnostojace/. Wśród proponowanych ofert wanien wolnostojących możemy znaleźć produkty z hydromasażem, wanny nowoczesne, designerskie oraz w stylu retro, a także tradycyjne opcje dla zwolenników prostej elegancji.
Wanna wolnostojąca często kojarzy się z ogromną balią na nóżkach, ustawioną w centralnym miejscu łazienki. Nic bardziej mylnego. Obecnie, nawet w niewielkich pomieszczeniach możemy zainstalować wannę wolnostojącą. Oczywiście jej rozmiary nie będą imponujące. Jeśli w łazience wanna będzie głównym meblem, a w pomieszczeniu nie ma potrzeby zagospodarowania dodatkowego miejsca na przykład na pralkę, czy suszarkę, wówczas wanna wolnostojąca będzie spełniała zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną.
Mając w domu najmłodszych wielbicieli kąpieli, często zastanawiamy się, czy opcja wanny wolnostojącej nie przysporzy domownikom dodatkowego kłopotu. W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań w kwestii użytkowania wanny wolnostojącej przez dzieci. Większym problemem mogą okazać się duże ilości zabawek kąpielowych, bez których milusińscy nie wyobrażają sobie rytuału kąpieli. Warto w tym przypadku pokusić się o produkt z praktycznym, szerokim i prostym rantem. Równie przydatne mogą okazać się specjalne antypoślizgowe schodki ułatwiające wejście i wyjście z wanny.
Mając na uwadze osoby starsze, szczególnie seniorów o ograniczonej sprawności ruchowej pamiętajmy, że zarówno wanna, jak i brodzik prysznicowy z podwyższonym rantem może sprawiać im trudności w korzystaniu, a także stanowić niebezpieczeństwo utraty równowagi lub poślizgnięcia się. W tym przypadku warto do tematu podejść indywidualnie. Jeśli opcja wanny wolnostojącej nadal wchodzi w grę, można zaopatrzyć się w produkty z dodatkowymi elementami wyposażenia podnoszącymi bezpieczeństwo, jak relingi, czy podwyższenia oraz specjalne stołki i siedziska do kąpieli.
W kwestii estetycznej, wanna wolnostojąca nie ma sobie równych. Jest atrakcyjnym elementem wystroju, do którego dopasowywana jest cała aranżacja pomieszczenia oraz miejscem wieczornego relaksu. Kolejną zaletą wanny wolnostojącej jest możliwość manipulacji w różne strony, oczywiście, jeśli pozwala na to długość odpływu. Również kwestia wymiany wanny na inny model nie nastręcza zbyt wielu przeciwności – po prostu wymieniamy mebel w łazience. Nie ma potrzeby wymiany płytek, czy zmiany zabudowy.
Posiadanie wanny wolnostojącej niestety z reguły wyklucza możliwość jednoczesnego zamontowania prysznica. Również uwielbiane przez niektórych schowki, które często wykonywane są przy zabudowie wanny, nie będą miały zastosowania przy wannie wolnostojącej. W kwestii wyboru wanny kluczowe staje się pytanie, czy aranżując łazienkę wolimy postawić na wersję praktyczną, czy estetyczną pomieszczenia.