Jakie lampy pasują do oświetlenia domu z zewnątrz?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Właściwie zaprojektowane oświetlenie na zewnątrz domu z jednej strony zwiększa komfort poruszania się po działce nocną porą, z drugiej zaś zapewnia całej posesji nastrojowy wygląd. Wybierając lampy i inne elementy do rozjaśnienia schodów, tarasu, ogrodu czy podjazdu, należy pamiętać o tym, aby nie emitowały one zbyt intensywnego światła, ponieważ jest ono zazwyczaj uciążliwe dla oczu. Powinny to być oprawy estetycznie wykonane, tak aby można było je uznać za dodatkowe elementy dekoracyjne. Tego rodzaju stylowe produkty posiada w swojej ofercie każdy specjalistyczny sklep z oświetleniem. 

Pamiętaj o oświetleniu wszystkich newralgicznych punktów posesji

Na każdym właścicielu domu jednorodzinnego spoczywa obowiązek zapewnienia doskonałej czytelności jedynie tabliczce z adresem, którą można z powodzeniem rozjaśnić za pomocą niewielkiego reflektorka na wysięgniku albo wodoszczelnej lampy. Oświetlenie pozostałych punktów działki nie jest natomiast wymagane przepisami. Mimo to warto to uczynić, przede wszystkim ze względów praktycznych (swobodne przemieszczanie się po posesji po zapadnięciu zmroku). Oto sprawdzone rozwiązania dla poszczególnych miejsc wokół domu.

Brama wjazdowa i furtka – trzeba je rozjaśnić w taki sposób, aby można je było bez problemu otwierać, a ponadto doskonale widzieć, kto się przy nich znajduje. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tutaj reflektory halogenowe emitujące dosyć silne światło.

Drzwi wejściowe i schody – priorytetem jest oświetlenie górne, np. w postaci małych diod LED-owych wmurowanych w ścianę. Zadbajmy też o dodatkowy strumień światła rzucany na detale, w tym zwłaszcza wnęki i gzymsy (reflektorki na wysięgnikach). Wybrane rozwiązania powinny być kompatybilne ze stylem domu i odznaczać się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (szczególnie wiatru i wilgoci). 

Alejki – można je skutecznie oświetlić, wykorzystując oprawy diodowe umieszczone na obrzeżu chodnika, ewentualnie w trawniku. W ten sposób wyznaczymy przebieg drogi. Alternatywą są kwadratowe lampki zamocowane na słupkach i ustawione równoległe po obu stronach ścieżki, dzięki którym równomiernie rozjaśnimy ją z góry. Pamiętajmy jedynie o tym, że im krótsza alejka, tym niższe powinny być słupki. 

Fasada budynku – wybrane źródła nie mogą emitować światła bezpośrednio w okna. Aby tego uniknąć, należy umieścić oprawy w opasce okalającej dom lub ustawić sporej wielkości reflektory na trawniku.

Taras – w tym przypadku sprawdzą się lampy halogenowe albo kinkiety zewnętrzne zamontowane pod dachem, skierowane na stół. Na https://elektromag.pl/pl/c/Kinkiety-zewnetrzne-nowoczesne/117 można znaleźć ich duży wybór. Pozostałą część przestrzeni rozjaśnimy za pomocą niewielkich opraw punktowych dających światło o niezbyt dużym natężeniu, co pozwoli uzyskać nastrojowy i kameralny klimat. Jeśli z kolei zależy nam na wyeksponowaniu kształtu roślin i dekoracji (np. donic), zdecydujmy się na umieszczenie diod LED-owych u dołu wybranego elementu. 

Schody – bez względu na ich rodzaj, można je skutecznie oświetlić lampą solarną zamontowaną w trawniku, przenośnym reflektorem halogenowym o mocy 150 W lub przenośną lampką solarną z żarówką LED-ową.

Ogród – rozjaśnić należy jedynie wybrane jego fragmenty, m.in drzewa oraz najpiękniejsze krzewy i kwiaty, zwłaszcza te rosnące wzdłuż ścieżek. Nadają się do tego idealnie przenośne lampy halogenowe o długim czasie świecenia (IP 55) oraz diody wykorzystujące energię słoneczną (umieszczone w nawierzchni trawnika).

W jaki sposób włączać i wyłączać oświetlenie zewnętrzne?

Zdecydowanie najprostszym, ale jednocześnie niezbyt wygodnym rozwiązaniem są włączniki ręczne. Dyskomfort polega tutaj na konieczności ich obsługi za każdym razem, kiedy chcemy zapalić lub zgasić światło. Znakomitą alternatywą są czujniki ruchu, który obejmują obszar w promieniu około 15 m, a ich zasięg to 130 stopni w pionie albo 140 stopni w poziomie. Powinny one być elementami całego systemu alarmowego, wyposażonego ponadto w bariery podczerwieni i sterowanie bramą garażową. Dzięki takiemu inteligentnemu, zintegrowanemu systemowi poszczególne punkty świetlne będą się uruchamiały samoczynnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*