Tkaniny dzielą się na dziesiątki wyrobów włókienniczych, które mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Różne rodzaje przędzy tkackiej mają setki zastosowań i swoje wyjątkowe zalety. Które z nich są używane najczęściej?
Powszechnie za najbardziej przyjazne człowiekowi uznaje się tkaniny naturalne. Mogą być one pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Do tej pierwszej grupy należy bawełna oraz len. Tkaninę bawełnianą uzyskuje się z nasion rośliny o tej samej nazwie, a w przypadku wersji lnianych używa się łodygi. Tkaniny pochodzenia zwierzęcego to głównie wełna, jedwab lub kaszmir. Tą pierwszą uzyskuje się z okrywy owiec. Kaszmir wytwarza się z wełny koziej, a jedwab z kokonu motyla zwanego jedwabnikiem morowym.
Tkaniny sztuczne i syntetyczne ceni się za swoją wytrzymałość i miękkość w dotyku. Nie dziwi więc, że są tak często stosowane do obić. Można się o tym przekonać, przeglądając asortyment zamieszczony na stronie https://kameleon.pro/pastelowe-tkaniny-obiciowe, gdzie do wyboru jest mnóstwo kolorowych tkanin najlepszej jakości. Tkaniny syntetyczne często są oparte na bezpiecznych reakcjach związanych z polimerami. Tak powstają też poliamidy, nylon, akryl albo elastan. Tkaniny sztuczne często są też wytwarzane z naturalnych surowców, gdzie tencel powstaje z drzewnej celulozy i jest poddawany różnym procesom chemicznym. Tak samo bambus, wiskoza lub modal.