Podstawowe zastosowanie prętów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje prętów

Pręty najpraktyczniej dzielić ze względu na ich przekrój poprzeczny, a więc są dostępne:

– sześciokątne,

– prostowniki (prostokątne),

– okrągłe,

– kwadratowe.

Inną możliwością jest podział ze względu na metodę ich wytwarzania. Zaliczamy m.in:

– pręty ciągnione – metal zostaje przeciągnięty przez tzw. „ciągadło”, które jest specjalnym otworem w narzędziu. Tutaj dokonuje się również rozróżnień ze względu na tolerancję, stąd na przykład pręty ciągnione h9 lub h11

– pręty walcowane – metal poddaje się procesowi walcowania wzdłużnego, dzięki czemu uzyskują ostatecznie swój właściwy kształt.

W obu tych wariantach, jeśli jest takie życzenie, pręty można wygładzić przez szlifowanie lub łuszczenie.

Gdzie się ich używa?

Zastosowanie prętów w przemyśle jest niezwykle szerokie. Prostowników używa się przy produkcji maszyn przemysłowych, ale również zwykłych ogrodzeń i bram. Pręty o kwadratowym przekroju znajdują zastosowanie głównie przy produkcji kratownic, balustrad i innych konstrukcji stalowych. Poza tym prętów żebrowanych i gładkich używa się pospolicie do zbrojenia betonu, żeby podnieść jego odporność lub sztywność.

Współczesna oferta

Współcześnie pręty są na tyle łatwe i tanie w produkcji, że zapotrzebowanie na nie wciąż rośnie. Nie ma budowy lub hali produkcyjnej, które by się bez nich obyły. Współcześnie możliwe jest składanie dużych nawet zamówień na pręty określonego typu w komforcie sklepu internetowego. Wystarczy odwiedzić np.  http://www.pro-mar.com.pl/ i zamówić przemysłowe ilości prętów lub złożyć indywidualne zamówienie na konkretny, ale mniej powszechny typ pręta, czy to ze względu na materiał, czy wykonanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*