Typy wózków widłowych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wózek widłowy to narzędzie wykorzystywane powszechnie zwłaszcza w zakładach produkcyjnych, magazynach i portach. Jest to nic innego jak kołowy pojazd mechaniczny, doskonale przystosowany do transportowania materiałów o dużej masie – niektóre modele są w stanie przewieźć nawet ładunki przekraczające kilkanaście ton. Nowe lub używane wózki widłowe są stosowane przede wszystkim do różnych prac rozładunkowych, które wymagają umieszczenia danego wyrobu na palecie. Ich poszczególne rodzaje zostaną pokrótce omówione w niniejszym artykule. 

Modele spalinowe to nie jedyne dostępne konstrukcje

Wózki widłowe można podzielić zarówno pod względem napędu, jak i zastosowania. Jeśli chodzi o to pierwsze kryterium, to wyróżniamy modele spalinowe, gazowe oraz elektryczne. Spalinowe wykorzystują najczęściej jako paliwo zwykły olej napędowy i są stosowane na otwartym terenie z powodu dużej emisji spalin. W pomieszczeniach natomiast mogą być używane jedynie po zamontowaniu specjalnych filtrów.

Z kolei wózki gazowe są napędzane gazem LPG i dzięki temu ich eksploatacja nie jest zbyt kosztowna. Elektryczne modele są zasilane małymi akumulatorami i nadają się do użytkowania wewnątrz hal oraz magazynów. Są bardzo wygodne, zwrotne i ładowne, co sprawia, że znakomicie spisują się szczególnie w niewielkich przestrzeniach. Tego typu używane wózki widłowe w Gdyni kupimy najtaniej, ponieważ na tamtejszym rynku funkcjonuje kilku sprawdzonych dostawców.  Oto podział omawianych sprzętów ze względu na zastosowanie:

– boczne – do przewozu długich towarów i ładunków (możliwość załadowania bokiem i spora przeciwwaga)

– terenowe – napędzane Dieslem i stosowane na otwartych przestrzeniach (np. placach budowy)

– podnośnikowe – zwane teleskopowymi, mają daleki zasięg w górę i do przodu, dzięki czemu mogą bez trudu podnosić ładunki masywne

– wysokiego ładowania – przystosowane do podnoszenia towarów na duże wysokości

– skrętne – przeznaczone do manewrowania w krętych oraz wyjątkowo wąskich korytarzach 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*