W jakim celu wykonuje się pomiary elektryczne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu z nas, gdy słyszy o konieczności wykonania pomiarów elektrycznych, myśli o tym, jak o kolejnej niepotrzebnej stracie czasu. Tymczasem są one wyjątkowo ważne, ze względu na bezpieczeństwo nasze i innych domowników. Dlatego też raz na pięć lat należy obowiązkowo zaprosić elektryka, żeby sprawdził naszą instalację. Gdy mieszkamy w bloku, którym zarządza spółdzielnia, pomiary zostaną przeprowadzone przez zatrudnianego przez nią fachowca. Sprawdzamy, jak przeprowadza się pomiary i dlaczego ich dobry wynik jest tak istotny.

Ochrona przed porażeniem

Prąd elektryczny jest niezmiernie przydatny, jednak może być również bardzo niebezpieczny. Porażenie może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi, trwałym kalectwem, a nawet utratą życia. Pierwszym badaniem, które przeprowadza elektryk, jest pomiar impedancji pętli zwarcia. Dzięki temu można wykryć nieprawidłowości w systemie ochrony przed porażeniem. W razie awarii jakiegokolwiek urządzenia, śmiertelny potencjał elektryczny nie będzie miał szans wydostać się na metalową obudowę.

Ochrona przed pożarem

Drugim poważnym zagrożeniem, które niesie za sobą niesprawna instalacja elektryczna, jest możliwość powstania pożaru. Może do tego dojść na skutek uszkodzenia izolacji przewodów w ścianach, puszkach łączeniowych, za gniazdkami oraz włącznikami oświetlenia. Elektryk wykonuje pomiar rezystancji izolacji, dzięki czemu jest w stanie wykryć tego typu usterki. Na stronie http://inelt.pl/pomiary-badania-elektryczne/ możemy dowiedzieć się więcej na temat pomiarów elektrycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*