Zastosowanie i budowa tulei

Tuleje łożyskowe stosowane we współczesnych maszynach są wykonywane z zupełnie innych materiałów, niż kiedyś. Dawniej powszechnie stosowanym materiałem był brąz, z uwagi na jego dobre właściwości ślizgowe, jednak obecnie tak samo dobry efekt uzyskuje się, stosując tworzywa sztuczne. Przykładem takiego tworzywa jest teflon, który dodatkowo jest na tyle wytrzymały, że w pewnych okolicznościach tuleja z niego wykonana może wręcz zastąpić łożysko.

Gdzie można znaleźć tuleje łożyskowe?

Pojawiają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest minimalizacja tarcia ruchomego elementu względem nieruchomej obudowy. Mogą one być częścią łożyska, tworząc jego bieżnię, ale w pewnych zastosowaniach mogą również występować samodzielnie. Tak bywa zwłaszcza w maszynach precyzyjnych typu CNC, a także innym sprzęcie podobnego rodzaju, używanym w przemyśle maszynowym. Mogą to być wykrawarki do materiałów metalowych, szlifierki stołowe, wiertarki stacjonarne i tym podobne.

Wymiana i konserwacja tulei ślizgowych

Tuleje stosowane samodzielnie nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Zarówno brąz jak i teflon są materiałami na tyle śliskimi, że nie ma konieczności używania dodatkowo smaru. Wobec tego nie trzeba go też uzupełniać ani wymieniać. Jeżeli dojdzie do awarii, np. pęknięcia, wymienia się z zasady kompletne tuleje ślizgowe Sklep, w którym można je znaleźć to praktycznie każda placówka sprzedająca elementy do stosowania w przemyśle maszynowym. Sama procedura wymiany polega na wyprasowaniu starej, uszkodzonej tulei i wprasowaniu na jej miejsce nowej.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − dziesięć =