Depresja wśród młodzieży a problem poprawnej diagnozy choroby

Z uwagi na pojawiające się w trakcie okresu dojrzewania symptomy o zróżnicowanym pochodzeniu, trafna diagnoza tak poważnej choroby jak depresja staje się u młodych ludzi bardzo problematyczna. Pierwsze jej objawy w obliczu burzy hormonów u dojrzewającego człowieka mogą zostać łatwo zbagatelizowane.

Objawy podczas okresu dojrzewania

Dojrzewanie to niezwykle emocjonalny czas dla każdego nastolatka. Szalejące hormony, pojawiające się potrzeby seksualne, konfrontacja z rzeczywistym obrazem świata i ludzi poprzez pierwsze porażki i zawody miłosne, poszukiwanie własnej tożsamości i miejsca na Ziemi – to wszystko rodzi w nich bunt, wahania nastroju i obniżenie poczucia własnej wartości. Następuje międzypokoleniowy konflikt, próba budowania swojego “ja” i znalezienia miejsca w społeczeństwie. Gdy zaczynamy nabierać wątpliwości, czy to tylko okres dojrzewania, psycholog młodzieżowy Łódź to właściwa opcja i miejsce, by to zweryfikować.

Jak może przebiegać depresja u młodzieży?

Depresja młodzieńcza przebiegać może na różne sposoby. Będzie mieć zróżnicowane spektrum i natężenie objawów. Jednak to, co szczególnie powinno nas u młodych zaniepokoić, to niemal ciągle obniżony nastrój, zbyt częste wahania nastrojów, dolegliwości lękowe o nieznanym pochodzeniu oraz zaniedbywanie codziennych czynności poprzez poczucie bezsensu istnienia. Znakiem ostrzegawczym powinny być samookaleczenia, a tym bardziej myśli i próby samobójcze. Objawy psychologiczne współistnieją często z objawami psychosomatycznymi, np. zaparciami, biegunką lub kołataniem serca.

Depresja to ciężka choroba, która nigdy nie powinna być bagatelizowana, niezależnie od tego w jakim wieku występuje. W przypadku młodzieży poprawną diagnozę komplikuje natura dorastania, dlatego zaleca się konsultację z psychologiem. Psycholog Łódź pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i w razie choroby wskazać odpowiednie rozwiązanie, zwłaszcza że w tym mieście jest wielu dobrych specjalistów.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 4 =