Dlaczego ludzie używają masek? Ostateczna odpowiedź

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maska jest przedmiotem, który obejmuje twarz i głowę, ale który zwykle pozostawia oczy i usta odsłonięte. Maski są cechą wielu tradycji religijnych i były używane w uroczystościach i festiwalach od czasów starożytnych. Maski są często noszone w celu ochrony, przebrania lub przedstawienia.

Materiały

Maski mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, w tym skóry, drewna, papier lub tkaniny. Mogą one zakrywać całą twarz lub tylko oczy, ale zazwyczaj maski zakrywają przynajmniej usta i nos. Istnieje również nanomaseczka, która jest specjalną odmianą maseczki.

Po co nosi się maski?

W niektórych przypadkach maski są noszone w celu ukrycia swojej tożsamości i/lub stworzenia efektu zabawności (np. podczas karnawału). W innych przypadkach są one używane do ochrony przed wdychaniem patogenów unoszących się w powietrzu lub trujących gazów; z tego powodu są one często noszone przez strażaków, policjantów, personel medyczny i inne osoby pracujące w niebezpiecznych środowiskach. Maski mogą być również noszone przez „maskaradników” na przyjęciach kostiumowych lub balach maskowych – wydarzeniach, które wywodzą się z Włoch, a obecnie są popularne na całym świecie – z zamiarem stworzenia fantazyjnych postaci.

Maski w historii

Maski były używane od czasów starożytnych zarówno do celów rytualnych, jak i do ochrony przed wdychaniem unoszących się w powietrzu patogenów lub trujących gazów. Starogreckie słowo oznaczające maskę to „theatron”, co oznacza „widzieć”, a maski były używane w różnych kulturach do celów rytualnych. W starożytnej Grecji maski były noszone podczas festiwali, aby uczcić bogów i bohaterów; w Rzymie były noszone podczas obrzędów pogrzebowych, aby opłakiwać zmarłych.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*